Obce ve Středočeském kraji protestují proti těžbě uhlí zplynováním

Australská firma Wildhorse Energy chce na Mělnicku a Mladoboleslavsku těžit uhlí zplyňováním. Ve vrtech v hloubce až jednoho kilometru chce firma uhlí spálit při teplotě 1000 stupňů Celsia. Vzniklým produktem má být plyn. Bude se používat na výrobu elektřiny nebo výrobu nafty a benzinu. Po spáleném uhlí vznikne dutina, kterou zaplní podzemní voda či propad horniny. Zástupci obcí proti tomu ale protestují, bojí se zejména znečištění podzemních zdrojů pitné vody.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zplynování těžby uhlí - Oblast, kde má dojít k projektu zplyňování uhlí na Mělnicku

Zplynování těžby uhlí - Oblast, kde má dojít k projektu zplyňování uhlí na Mělnicku | Foto: Jana Huzilová

Nejvíce se o zdroj pitné vody v oblasti bojí občané.

„Já jsem přímo na zdroj pitné vody napojen. Zdroj je od Mělníka až někde na Mšensko nebo část kokořínského dolu. My jsme na to všichni napojeni,“ říká Oldřich Menčl z Byšic na Mělnicku. Záměr australské firmy podle něj nezastaví ani pokud by se lidé dali dohromady a protestovali.

Na nebezpečnost projektu jako první upozornila starostka Byšic na Mělnicku Jana Poláková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Mělnicku natáčela redaktorka Jana Huzilová

„My jsme obdrželi žádost od ministerstva životního prostředí o povolení průzkumného prostředí. Okamžitě nám došlo, jaký rozsah tahle záležitost může mít, protože se jednalo o metodu podzemního zplynování uhlí.“

Jana Poláková zkontaktovala starosty všech obcí, které jsou v tomto procesu účastníky řízení.

„Dohodli jsme se, že uděláme nějaké setkání, kde se společně domluvíme, jaké stanovisko k tomu zaujmout, jak se k věci postavit. Pozvali jsme i ministerstvo životního prostředí, které následně přizvalo firmu, která žádost podala“.

Roman Rácz, který uvedenou firmu zastupuje, tvrdí, že průzkum neznamená pro oblast žádné větší riziko

Starostka Byšic na Mělnicku Jana Poláková nad mapou území, kde má dojít k vrtům | Foto: Jana Huzilová

„Já myslím, že jsme pečlivě vysvětlovali, že vody kontaminovány nebudou díky technologii a zejména ve fázi průzkumného území, kdy samotné vrty, pokud budou realizovány, tak k poškození nebo kontaminaci podzemních vod nebude docházet,“ vysvětluje Rácz.

Na setkání v Byšicích přesto vyjádřilo zhruba 30 starostů dotčených obcí k záměru australské firmy nesouhlasné stanovisko.

„My jako město, které ležíme na zásobách pitné vody, pochopitelně budeme chtít záruky v tom, aby tato ložiska pitné vody nebyla narušena. To je asi hlavní důvod. Jinak že bychom byli touto metodou nadšeni, to nejsme,“ říká starosta Benátek nad Jizerou Jaroslav Král.

S novou metodou, která může narušit životní prostředí nesouhlasí ani vedení Středočeského kraje.

„V této chvíli jsme to hodnotili jako velmi skepticky a samozřejmě budeme naslouchal i hlasu obcí, protože si myslím, že k tomu mají co říct. Je to tak závažná problematika, že je to dlouhodobý proces a my k tomu dáme určitě relevantní stanovisko,“ doplňuje náměstek hejtmana Miloš Petera.

Starostové obcí nyní zpracovávají argumenty proti záměru firmy a chtějí je do 15.února poslat na ministerstvo životního prostředí, které má rozhodnout o povolení k projektu.

Jana Huzilová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme