Obce z jihu Čech odmítají miliony za průzkum pro jaderné úložiště

Peníze jako kompenzaci za geologické průzkumy kvůli plánovanému úložišti jaderného odpadu téměř nikdo nechce. Vláda každé dotčené obci nabídla až 4 miliony korun. Ještě než stačili správci jaderného účtu příspěvky do čtyř desítek obcí rozeslat, dostali z některých míst jasnou odpověď: Vaše peníze nechceme.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jihočeské Božejovice na Táborsku, jedna z vytipovaných lokalit pro uložiště

Jihočeské Božejovice na Táborsku, jedna z vytipovaných lokalit pro uložiště | Foto: Petra Benešová

V Jihočeském kraji, kde jsou vytipovány pro průzkum dvě lokality - Magdalena na Táborsku a Čihadlo na Jindřichohradecku - jaderné miliony odmítají všechny obce.

„Kompenzace jsou zvláštní věc; ono se tomu říká kompenzace, ale já tomu říkám úplatek. Sice to zní dost drsně a tak anarchisticky, ale úplatek to v podstatě je. Je to jednorázová částka, která je slibována proto, aby se zlomil náš odpor.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč obce nechtějí miliony od státu, zjišťoval jihočeský reportér Jan Kopřiva

„A já si naprosto nedokážu představit, že proti něčemu silně vystupuji a využívám všech zákonných prostředků, a přitom beru peníze za to, abych to tady třeba potom později měl,“ říká starosta obce Nadějkov na Táborsku Zdeněk Černý.

Obec je podle něj navíc vázána výsledkem místního referenda, ve kterém obyvatelé aktivity směřující k vybudování hlubinného úložiště jednoznačně odmítli. Místní samosprávy tak peníze přijmout nemohou, ani kdyby chtěly. Podobně dopadla lidová hlasování i ve zbývajících šesti obcích na jihu Čech.

MPO: Kompenzace jsou běžnou praxí

Ředitel odboru elektroenergetiky ministerstva průmyslu a obchodu Roman Portužák slova o určité formě uplácení obcí odmítá. Kompenzace jsou podle něj o běžnou praxí.

„Prostě se vyšlo obcím vstříc s tím, že to území je blokováno, a je to opravdu kompenzace za to, že se to území nemůže rozvíjet i nějakým jiným směrem. To znamená, pokud tam obce plánují, že by tam chtěly nějakou rekreační oblast, sjezdovky nebo nějakou agroturistiku a podobně, tak v podstatě to nemůžou dělat, protože v politice územního rozvoje jsou ty lokality blokovány.“

Stačí, že tu máme Temelín, říkají místní

Proti přijetí finančních kompenzací, respektive proti plánům na výstavbu hlubinného úložiště radioaktivního odpadu, se staví i sami občané.

„Já s tím nesouhlasím.“
„Jižní Čechy pořád poukazují na to, jaký je to krásný kout naší republiky. A zrovna tady mít jaderné úložiště, to si myslím, že by nebylo dost vhodné.“
„Můj názor je, že by to tady vůbec být nemělo, protože je to jedna z mála oblastí, kde je pěkná příroda.“
„Já si myslím, že nám to nepřinese nic dobrého. Stačí, že tady máme Temelín.“
„Tenhle kraj je po stránce hmotné chudý. Ale bohatý je na krásy, je čistý, a hlavě také bohatý na zdravé tradice. V okamžiku, kdy by tady bylo úložiště, to všechno se zničí. A už se to nikdy nevrátí.“

Jaderné miliony nechtějí ani vesnice z okolí Čihadla na Jindřichohradecku. Také v Lodhéřově uspořádali referendum, z 620 místních se proti projektu jaderného úložiště postavila většina. Radnice proto nechce převzít 4 miliony z jaderného účtu. Peníze sice nutně potřebuje na novou kanalizaci, raději si je ale půjčí.

Jan Kopřiva, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme