Obchod s novými syntetickými drogami se má otevřít i v Praze

V Praze se má v nejbližších dnech otevřít obchod s novými syntetickými drogami. Podobné prodejny, které oficiálně nabízejí suvenýry a dárkové předměty, se zatím nejvíce vyskytovaly na Ostravsku. Látky totiž v sousedním Polsku zakázali, takže se jejich prodej jednoduše přesunul přes hranice. Vláda ale dnes schválila rozšířený seznam 33 nových drog, který by je měl z legálního trhu vytlačit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Drogy v Brně

Procházím Seifertovou ulicí v Praze na Žižkově a mezi prodejnami potravin, oblečení a čínských jídel si všímám netypické výlohy s nápisem Amsterdam shop. Dveře jsou pootevřené a tak jdu dovnitř.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž Jana Hergeta o prodeji syntetických drog.

Obchod je zjevně ještě ve stádiu příprav, nejsou tu ani regály, ani žádné zboží. Mluvím s jednou Češkou a s jedním Polákem. Prý se tu budou prodávat sběratelské předměty, které nejsou určeny k přímé spotřebě. Ale obchod se má otevřít až příští pátek. Teď se teprve zařizuje.

O tom svědčí i inzerát na dveřích hledající dvě prodavačky. Mám štěstí – jednu z adeptek potkávám přímo před prodejnou. „Hledám práci,“ říká mi. „Ale v prodejně by se měly prodávat legálně dostupné drogy, i tak byste práci přijala,“ ptám se jí. „Drogy? Nemůžu,“ odpověděla.

Cizinka hledající práci se šla dovnitř přesvědčit. Zpátky venku byla velmi rychle. „Nemůžu, nechci. Říkal mi, že se tam bude prodávat prášek. Nechci tady pracovat,“ řekla poté. V Praze tedy zatím obchod se syntetickými drogami ještě nefunguje.

Vyrábějí je jako hnojiva

To v Liberci ano, ale na růžích ustláno tu rozhodně nemá. Už se musel jednou stěhovat a v hledáčku ho má také policie. „Jako policie s tím nemůžeme souhlasit. Ani morálně s tím nesouhlasíme. V tuto chvíli jsme požádali o stanovisko okresní státní zastupitelství, abychom věděli, zda a jak můžeme v této věci nějakým způsobem zakročit a jak eliminovat to, aby se podobné věci tady prodávaly,“ řekla liberecká policistka Vlasta Suchánková.

Argument prodejců syntetických drog, že nejde o návykové látky, vyvrací národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. „Jsou to drogy. Jenom mají trochu jinou chemickou formulku. Chytří chemici někde v Číně to dokáží vyrobit tak, aby to bylo jiné než látky, které jsou zakázané. Dokáží je taky certifikovat jako například hnojiva nebo dárkové předměty,“ vysvětlil Vobořil.

Látky pak tímto způsobem mohou legálně přivést do Evropy. „A v tu chvíli je možné to tady legálně prodávat,“ dodal Vobořil. Proti těmto novým syntetickým drogám v Česku zatím neexistuje účinná legislativa. To se ale zřejmě brzy změní. Nový seznam zakázaných látek chtějí poslanci projednat na nejbližší schůzi už tento měsíc.

Jan Herget Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme