Obchodníky v centru Příbrami trápí zloději

Rozbité výlohy, vykradené poklady, ale i krádeže zboží za bílého dne. To je každodenní obrázek života obchodníků v Pražské ulici v centru Příbrami. Škody stoupají do desetitisíců a podle obchodníků neexistuje žádná účinná obrana.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

policie | Foto: Jan Rosenauer

Na první pohled jsou třeba o víkendu vidět jen některé projevy vandalismu, jako jsou například rozbité výlohy, vytrhané vývěsní skříňky ze zdí a podobně. Obchody v centru města, konkrétně v Pražské ulici a okolí, se také potýkají s nájezdy zlodějů, kteří v nich kradou i za bílého dne.

„Zloději se mi snažili dostat do jednoho z krámů, vypáčili dveře, ale dovnitř se nakonec nedostali. Ale škod na těch dveřích je 25 tisíc,“ říká jeden z obchodníků Vladimír Štědroňský. Podobné zkušenosti mají i další majitelé obchodů v Pražské ulici.

Podle nich proti zlodějům nepomáhá ani kamerový systém, který v centru Příbrami je. „Kamerový systém nepomáhá, protože městská policie si stěžuje, že na kamerovém systému večer není nic vidět. Město sice stál statisíce, ale my z toho žádný užitek nemáme, protože v boji proti kriminálníkům nepomáhá,“ dodává Vladimír Štědroňský.

Podle něj také policii obchodníci z centra Příbrami hlásí jen ty škody, které jim zaplatí pojišťovna. U ostatních se jim to prý vzhledem k papírování a ztrátě času ani nevyplatí. To je ale podle policie chyba.

„Pokud se jedná o recidivistu, který byl v posledních třech letech odsouzen nebo potrestán, tak i když ukradne věc jen za pár korun, tak se tímto jednáním dopouští trestného činu, a nikoli jen přestupku. Totéž platí i u vloupání a je jedno, jestli si odnese věc je malé hodnoty.“

„V případě pokračující trestné činnosti se způsobené škody sčítají, a není tak rozhodující, jestli dílčími krádežemi byla způsobená škoda nižší než pět tisíc korun. Stává se tak, že jednání, které je běžně kvalifikované jako přestupek, skončí před soudem,“ říká příbramské policejní mluvčí Monika Schindlová.

Radek Ctibor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme