Obchůdky ve Zlaté uličce už mají své nájemce

Správa Pražského hradu už ví, komu pronajme obchody ve Zlaté uličce. Po její roční uzavírce v ní bude místo původních šestnácti obchodů jenom sedm, včetně kavárny a jednoho krámku dobročinné Nadace Výboru dobré vůle Olgy Havlové.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rekonstrukce Uličky stála 34 miliónů korun; nová stálá expozice přijde SPH na jeden milion korun. | Foto: Filip Jandourek

Úzkou uličku s malými barevnými domky chtějí vidět skoro všichni, kteří Prahu navštíví. Proto si ji Správa Pražského hradu střeží jako oko v hlavě. Víc než třicet milionů korun zaplatila za její kompletní rok trvající rekonstrukci, ta jde do finále a dělníky ve Zlaté uličce už v červnu vystřídají turisté.

Správa zásadně změnila také osádku Zlaté uličky. Místo suvenýrů tu budou převažovat výstavy, říká ředitel Správy Pražského hradu Ivo Velíšek:

„Základní myšlenka je, abychom představili Zlatou uličku jako jedno míst na Hradě, kde návštěvník může vidět, jak v průběhu období se tady žilo a jak fungovala.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Do zrekonstruované Zlaté uličky zavedla posluchače Michaela Sedláčková

Mimo zážitku si turisté ze Zlaté uličky mohou jako hmatatelnou vzpomínku odnést ručně vyráběného cínového vojáčka, nebo keramiku vytvořenou speciálně pro Zlatou uličku. Bude tu i obchod s malovaným sklem a knihkupectví věnované Franzi Kafkovi, který tu svého času pobýval.

„Prostě takový sortiment, který lze lehce odnést, to znamená, že turista si odnáší památku.“

Ředitel Správy Pražského hradu Ivo Velíšek také dodává, že s obchodníky uzavřou smlouvu na tři roky, nájemné za obchod se pohybuje v rozmezí 600 000 až 1 000 600 korun:

„Ono to záleží na sortimentu a zároveň na velikosti domečku.“

Do veřejné obchodní soutěže se přihlásilo víc než dvacet firem, uspěly ale ty, které byly ve Zlaté uličce už v předešlých letech, a nebáli se hradní správě nabídnout oproti minulosti podstatně vyšší částku za nájem.

Správa Pražského hradu stanovila pro nájemce poměrně přísná pravidla. Ze slov Ivo Velíška vyplývá, že Správa bude hlídat, jestli se v obchodech prodává ručně vyrobené zboží od českých dodavatelů, jak stojí ve smlouvách.

V případě jakéhokoli porušení, jsou připraveni nájemce z krámku vypovědět. Ve Zlaté uličce by se měly prodávat jen ty suvenýry, které v jinde v Praze neuvidíte.

Milan Kopp, Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme