Obci chybí starosta, její obyvatele to netrápí

Boje o křesla v zastupitelstvu bývají někdy neúprosné. Ovšem obyvatelé vesničky Prameny nedaleko Mariánských Lázní žádný nervák neprožívají, a to ani v sobotu, kdy se konají dodatečné komunální volby. Nikdo tady totiž už počtvrté za sebou nekandiduje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obec Prameny nedaleko Mariánských Lázní | Foto: Ľubomír Smatana

I kdyby se snad nějaký odvážlivec našel a vyhrál, stejně si nebude mít kam sednout. Pramenům nepatří ani jediná židle, všechno má pod palcem exekutor.

Přehrát

00:00 / 00:00

Obci Prameny chybí starosta, kandidovat nikdo nechce

Prameny byly kdysi kvetoucí obcí. Lidé tu měli divadlo, popíjeli vodu z léčivých pramenů a korzovali po kolonádě. Dnes nemají ani obchod, ani obecní úřad. Všechen obecní majetek totiž skončil v exekuci.

Jistou známkou civilizace je Penzion u Nováka. Bušení na dveře je marné, nikdo neotvírá. V tom přijíždí automobil a z něj vystupuje mladý muž Luboš Novák. „Přežívám, čekám, co spadne z nebe,“ říká majitel jediného a většinou prázdného penzionu. „Starostu tady nepotřebujeme, je to zbytečné, naprosto zbytečné.“

Obec Prameny nedaleko Mariánských Lázní | Foto: Ľubomír Smatana

Luboš Novák nevidí jediný důvod, proč by měli mít starostu. Podle něj to od doby, co bývalý starosta nadělal dluhy a zmizel, vypadá pořád stejně: „Vybrat poplatky za psy jednou za rok? Na co starostu?“

Řečnická otázka zůstává viset ve vzduchu. V pořádně mrazivém vzduchu, protože Prameny leží v nadmořské výšce 700 metrů a sníh tu od listopadu neroztál.

Lidé si prý vystačí sami

V hospodě je však teplo, i když dva hosté a výčepní Vanda moc výmluvní nejsou. „Já ke svému životu nikoho nepotřebuji. Sníh si odhazuji sama, lampy svítí, voda teče,“ dozvídám se od Vandy.

V Pramenech žije 150 obyvatel. Když tu ještě působil starosta Václav Brener, zaměstnával dvě sekretářky a jednu ženu na uklízení vesnice.

První muž byl vizionář a měl velkolepé plány. Chtěl vybudovat stáčírnu minerálních vod. Nechal udělat vrty a zařídil licenci na stáčení. Prý má ještě někde schovanou etiketu na láhve. Po krachu se však z vesnice odstěhoval.

hokej | Foto: Ľubomír Smatana

Zástupcem obce v jednání s věřiteli je státem dosazený správce Arnošta Aubrechtová. Ta úřaduje pro veřejnost jednou týdně v budově městského úřadu v Mariánských Lázních. „Teď ve středu přišlo pět lidí. Zaplatit poplatky za psy,“ říká správkyně Pramenů a ukazuje seznam položek určených k exekuci. „Dokud si nezvolí zastupitelstvo, tak to budu mít na starosti.“

Do dodatečných voleb nikdo nekandiduje, přitom bez zastupitelstva se vesnice nemůže sloučit s jinou obcí. Nemůže ani přijmout bezúročnou půjčku od ministerstva financí. Prameny dluží kolem 80 miliónů korun a dluhy nepokryje ani veškerý zabavený majetek.

Za hospodou hrají hokej tři mládenci. Postavili si jednu bránu a tenisákem nastřelují brankáře s maskou. Ondřej Coufal odkládá hokejku a pobaveně se usmívá: „Ono je lepší nemít žádného starostu než toho, co jsme měli, že jo.“


Zvětšit mapu: Prameny nedaleko Mariánských Lázní

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme