Obec Jámy na Žďársku letos získala titul Vesnice Vysočiny. Dnes si titul přebírá

V obci Jámy na Žďársku si dnes obyvatelé převezmou titul Vesnice Vysočiny 2013. Porotu nejvíc oslovil jejich bohatý společenský život. V obci se každoročně konají všední i nevšední setkání, třeba při sousedských posezeních nebo na cestě kolem světa. Jámy si titul Vesnice roku 2013 vybojovaly v konkurenci dvaceti osmi obcí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letecký pohled na obec Jámy | Foto: Jámy

„Nejaktivnější je český svaz žen, potom sbor dobrovolných hasičů, hc kozel jámy, kteří hrají vesnickou ligu, tj sokol a rybáři,“ vyjmenovává spolky v jámách členka českého svazu žen Alena Švomová.

Pro 550 obyvatel pořádají kolem čtyřiceti společných setkání za rok. „Každý rok se dělá akce čistá struha, kdy uklízíme odpadky u silnic. Pro maminky se dělá sousedské posezení, kdy se lidi sejdou, napečou se koláče, popovídají si. Takovou perličkou je vystoupení břišní tanečnice, hlavně pro pány to je potěšení,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Jámách na Žďársku si dnes obyvatelé převezmou titul Vesnice Vysočiny 2013. Natáčela tam Hana Mikulincová

Malí i velcí se také vypravují na cestu kolem světa, kdy stejně jako londýnský gentleman Willy Fog dostanou mapu a vydají se po vyznačené trase. Na podzim malují děti na silnice obrázky a malá ‘hasičata‘motají hadice na čas.

Jak tohle všechno představit v přidělený čas porotě, přemýšlel starosta Jiří Šikl. „Já jsem pořád přemýšlel, jak tu obec prezentovat jednou větou a přišel jsem na to v noci před příjezdem komise. Zjistil jsem, že Jámy jsou živá obec Vysočiny. Je to slogan, který jsem použil, když se mě zeptal předseda komise, jak bych charakterizoval obec jednou větou,“ prozrazuje.

A to vyhovuje třeba obyvatelce obce Kamile. „Chodíme na dětský karneval, pro děti na ukončení prázdnin, na kácení máje, opravdu je toho hodně,“ popisuje při uspávání dcery.

O titulu vesnice Vysočiny rozhoduje desetičlenná porota. Letos o něj bojovalo 28 vesnic

Hana Mikulincová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme