Obleva kazí lyžování na Šumavě. Problémy má i příhraniční Hochficht

Teplé počasí a déšť nepřeje lyžařům. Nepříznivá je situace na Šumavě, kde prší a lyžuje se převážně na vlhkém technickém sněhu. Náročnější lyžaři pak mohou zamířit do příhraničního rakouského Hochfichtu. Ani zde však nejsou podmínky pro lyžování ideální.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lyžaři na vleku | Foto: Jan Rosenauer

Podmínky na Šumavě nejsou pro lyžaře ideální. Je oblačno nebo zataženo a na většině území je déšť nebo mrholí. Teplota do čtyř stupňů nad nulou.

Průměrná výška sněhu na sjezdových tratích je mezi 20 až 40 cm převážně technického vlhkého sněhu. V největším lyžařském areálu na jihu Čech Lipno-Kramolín je v provozu 5,5 km lyžařských tratí.

Bázumský pohár

Na Kubově Huti se včera uskutečnil první závod Bázumského poháru v obřím slalomu žactva. Pořadatelé si podle hlavního rozhodčího Ladislava Berana zaslouží navzdory nepřízni počasí poklonu za výborně připravenou trať a rodiče závodníků a jejich fandové za vynikající atmosféru.

V kategoriích děvčat zvítězily Anna Korandová ze Stožce, Lenka Piklová z Horní Vltavice a Simona Mikešová rovněž z Horní Vltavice. Mezi chlapci nejrychlejších časů dosáhli Satorie Kryštof z Horažďovic, Adam a Jaromír Křížovi z Horní Vltavice.

Druhý závod Bázumského poháru je naplánován na 19. leden do Strážného, ale protože zde není sníh, rozhodne se do poloviny ledna, zda se uskuteční, nebo přesune do náhradního termínu.

Lyžování na Hochfitu

Příhraniční Hochficht, který je už pro náročnější lyžaře, nabízí alternativu k českým sjezdovkám. Málokdo ví, že je největším lyžařským střediskem mimo Alpy.

„Na Hochfichtu právě lyžaři oceňují tu možnost, že si zajezdí na takzvané lyžařské houpačce mezi třemi vrcholy Smrčina, Hraničník a Zwieselberg,“ představuje areál Hochfichtu Martin Řezáč, který zastupuje areál Hochficht na české straně, a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

O možnostech areálu na Hochfichtu informovala redaktorka Romana Kostohryzová

„A díky té rozlehlosti a skoro 21 kilometrům sjezdovek je to takzvaná lyžařská turistika, která je srovnatelná třeba s menšími alpskými středisky.“

Kdo chce ušetřit za skipasy a plánuje lyžování na víc dní, může využít tzv. pobytové balíčky. Bydlet bude v Čechách, ale lyžovat v Rakousku.

Ubytovaní rekreanti pak jezdí buď svozovými autobusy přímo od svého penzionu, nebo vlastním autem. V těchto dnech je příjemným překvapením, že si jinak pětatřicetikilometrovou cestu zkrátí o 20 km, a to díky přívozu přes lipenské jezero, které ještě nezamrzlo, a tak převozník Karel Kukačka přepraví přes tři sta aut za den.

Lyžování na českých horách komplikuje obleva a déšť

Číst článek

„Když jich (zákazníků) máme tolik jako teď, tak jezdíme nepřetržitě, dokud to prostě všechno neodvozíme,“ říká Karel Kukačka.

Přívoz z Horní Plané do Bližší Lhoty, který zkrátí cestu do skiareálu Hochficht, jezdí každý den, od půl sedmé ráno do půl osmé večer.


Zvětšit mapu

Václav Malina, Romana Kostohryzová, Mária Pfeiferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme