Obleva zasáhla i nejvyšší české hory. V Krkonoších se mnohde lyžuje jen na technickém sněhu

Počasí lyžařům příliš nepřeje, první dva dny tohoto týdne padaly nové teplotní rekordy, které poznamenaly sněhovou vrstvu na horách. Většina středisek ale s vánoční oblevou bojuje a udržuje sjezdovky technickým sněhem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zasněžování na Špičáku | Foto: Svengali Communications

Meteorolog Stanislav Racko Radiožurnálu řekl, kolik centimetrů sněhu na našich horách ještě zůstalo.

„V posledních hodinách sněžilo na horách jen velmi málo nebo vůbec, to znamená, že sněhová pokrývka se zásadně nezměnila. Na horách je v současnosti od 10 do 40 centimetrů sněhu, v hřebenových partiích místy kolem 50 centimetrů,“ upřesnil Racko.

Vánoční obleva zasáhla také lyžařská střediska ve vyšších partiích Krkonoš. Podle Zdeňka Spilky z areálu Horní Mísečky je tam přírodního sněhu málo. V těchto dnech se lyžuje jen díky technickému sněhu, který se podařilo vyrobit v týdnech před Vánocemi.

Na jihozápadě Čech bylo skoro 15 stupňů, znovu padaly rekordy

Číst článek

Tamní vlekaři věří, že v nejbližších dnech na horách začne konečně sněžit. Spilka vysvětlil také některá úskalí technicky zasněženého svahu.

„Je tam velké nebezpečí, že pod technickým sněhem, který při oblevě drží dobře proti přírodnímu sněhu, teče voda a může se stát, že třeba uprostřed sjezdovky vyrazí a pak tam teče potok. Musí se to každý den sledovat a kdyžtak se musí vykopat stružky, aby se sníh neodplavoval.“

Teplé počasí bude podle meteorologů trvat ještě dnes a ve čtvrtek. Poté se přechodně na dva dny ochladí k nule, na konci týdne by se ale opět mělo oteplit asi na pět stupňů Celsia.

Ota Nehasil, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme