Oblevou rozvodněné řeky se uklidňují. Stoupá jen Labe

Vodohospodáři odvolávají třetí stupně povodňové aktivity, a to hlavně na horních tocích. Třetí stupeň stále platí na západočeské Mži ve Stříbře a v Hracholuskách. Řeka je ale blízko kulminaci, ohrožení lidí ani další škody už proto nehrozí. Na severu Čech menší toky opadly a stoupá už jen Labe. V Děčíně i jeho okolí přibývá míst, kde se řeka dostala z břehů. Problémy působí hlavně na svém pravém břehu. Od okolního světa odřízlo rozvodněné Labe některé rodinné domky v Těchlovicích u Děčína.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozvodněná řeka Labe zaplavila komunikace Předmostí a Přístavní spojující centrum Ústí nad Labem s městskou částí Krásné Březno. | Zdroj: ČTK

V Děčíně překročilo Labe sedmimetrovou hranici a dál mírně stoupá. Na některých místech se vylévá ze břehů a zaplavuje cesty.

Třetí stupeň platí i v Litoměřících. Řeka tu má kulminovat dnes večer. Labe dosáhlo 33 centimetrů nad šestimetrovou hranicí a podle předpovědi by nemělo vystoupat více než o 20 centimetrů. Situace v obcích u Labe se během noci a dopoledne výrazněji nezměnila. Pod vodou jsou některé zahrady, někde je voda v polích. Obydlí přímo neohrozila.

V Křešicích u Litoměřic je průtah na Mělník stále průjezdný. Průniku vody na vozovku brání včera instalované mobilní zátarasy. Labe dnes zaplavilo Pobřežní ulici v Litoměřicích, kde je už od soboty pod vodou místní koupaliště a některá sportovní zařízení u řeky.

Od rána platí úplná uzavírka silnice I/30 z Lovosic směrem na Ústí nad Labem a to kvůli zatopené silnici v Ústí.

Protipovodňové stěny na střekovském nábřeží v Ústí nad Labem. | Foto: ČTK

Třetí povodňový stupeň platí v Plzeňském kraji jen na Mži, a to ve Stříbře a v Hracholuskách. Největší obavy včera vzbuzovala voda, valící se přes hráz přehrady v Hracholuskách. Do obce Bdeněves pod přehradou se v noci soustředila pomoc hasičů.

„V devět hodin večer byla kulminace vody, pak už voda nestoupala, celou noc se voda odčerpávala. V ranních hodinách začala voda opadávat. Čerpadla jsou stále ještě v provozu vzhledem k tomu, že zahrady okolo domů jsou ještě stále zaplaveny. Jsou tu nové hasičské jednotky, které si přes noc odpočinuly. Hasiči stačili vodu odčerpávat, k evakuaci tu nedošlo,“ potvrzuje starosta Bdeněvsi Josef Šmíd.

Povodňová turistika

Primátor Plzně Martin Baxa žádá obyvatele, aby omezili povodňovou turistiku:

„Chtěli bychom velmi důrazně varovat občany, aby neriskovali, nechodili do oblastí, které jsou zatopené, nepřibližovali se k jezům. Hladina je stále ještě vzedmutá a bude to ještě dlouho trvat. Pokud se přeci jen někteří Plzeňané chtějí přijet podívat, tak je chci požádat, aby byli nanejvýš obezřetní a nepřidělávali starosti tím, že bychom ještě někoho museli zachraňovat.“

V Libereckém kraji neprší a hladiny většiny řek se vracejí k normálu. Pouze Ploučnice v České Lípě se stále drží na druhém povodňovém stupni. Od včerejšího dne v ní voda klesla o 15 centimetrů. I když výstraha meteorologů trvá do zítřka, nepředpokládají, že by se řeky na Liberecku opět rozvodnily.

Josef Suk, Miroslav Zimmer, Monika Červená, Petra Kosová, Jan Piroch, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme