Obnova Olomouckého hradu může začít v březnu, vzácní netopýři tam prý zůstanou

Projít se parkem pod katedrálou, vystoupat na hradby, přes amfiteátr projít bránou Všech Svatých a ocitnout se tak na místě, kudy před skoro tisíci lety chodili tehdejší přemyslovští panovníci a významní církevní představitelé. To vše slibuje ambiciózní projekt, který obnoví areál Olomouckého hradu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova olomouckého arcibiskupství

Budova olomouckého arcibiskupství | Foto: Radka Kvasničková

„Asi by to přitáhlo víc turistů, možná by se to mohlo trošku zviditelnit a opravit. Já si myslím, že, určitě ano, když se s tím někdo stavěl, byla by chyba, aby se na to další generace vykašlaly,“ míní manželé Dagmar a Petr z Břeclavi, když si od Mlýnského potoka pohledem nahoru poměřují monumentální stavbu.

Když všechno půjde podle plánu, začne přestavba areálu v březnu. Hotovo už ale mělo být před dvěma lety. Smělý projekt zdrželi vzácní živočichové, například jedenáct druhů ohrožených netopýrů v přilehlých parcích.

Přehrát

00:00 / 00:00

O chystané obnově Olomouckého hradu natáčela Blanka Mazalová

„Podařilo se najít konsenzus nejen s Hnutím Duha, ale se všemi odborníky, kteří se o vzácné a chráněné živočichy zajímají,“ říká Michal Folta z olomoucké radnice, podle něhož je dohoda s Hnutím Duha jasná.

„V praxi to znamená, že při úpravě prostoru se bude kácet méně stromů, než se původně plánovalo. Živočichové, kteří tam dnes mají svůj domov, o svůj domov nepřijdou,“ slibuje Folta.

Ekoložka Josefa Volfová má ale stále výhrady. „Doteď tam byla rozsáhlá oblast klidu, kde netopýři nejen sídlili, měli tam celoroční úkryty, ale právě tam lovili, bylo to jejich sociální prostředí. Byly tam pro to charakteristické teplotní a světelné podmínky – tím, že tam byly vzrostlé stromy a nesystematická keřová zeleň. Tohle se určitě naruší a určitě to bude znamenat nějaký úbytek biodiverzity a množství netopýrů,“ obává se ekoložka.

Tahák pro turisty

Opravený Olomoucký hrad už má před očima Jitka Lučanová z olomouckého infocentra. Těší se, že to bude skvělý tahák pro zahraniční turisty. „Plánujeme novou průvodcovskou trasu, která od Olomouckého hradu povede přes arcibiskupství, Terezskou zbrojnici a dojde až do centra města,“ popisuje.

Areál Olomouckého hradu snese podle Michala Folty srovnání i s Pražským hradem. I tady se spojilo významné panské a církevní sídlo, jehož symbolem je katedrála sv. Václava.

„To místo je skutečně mimořádně důležité. Je to místo, které je centrem světské a později i církevní moci od 10. a 11. století. V určitém smyslu se dá říct, že stejný vývoj a stejné postavení měl v Českých zemích měl v historii jen Pražský hrad,“ vysvětluje Folta.

Dělníci se tak pravděpodobně na jaře pustí kromě jiného do práce na novém přírodním amfiteátru, molu u Mlýnského potoka nebo na stavbě infocentra. Po více než 240 letech tu návštěvníci projdou jednou z městských bran – bránou Všech svatých. Zazděná je od roku 1770.

O hradu psal už Kosmas

Olomoucký hrad je jeden z nejvýznamnějších hradních areálů v Česku. Poprvé se o něm zmiňuje Kosmas ve své kronice. Olomouckým hradním areálem prošla celá řada významných osobností. Biskup Jindřich Zdík, syn kronikáře Kosmy, dokončil roku 1131 katedrálu sv. Václava.

Na hradě byl roku 1306 úkladně zavražděn poslední Přemyslovec Václav III. V 18. století tu v domě kapitulního probošta bydlel mladý Mozart a složil tu svou 6. symfonii. Není tomu tak dávno, kdy se tu procházela Matka Tereza nebo papež Jan Pavel II.

Pokud vše půjde podle plánu, davy návštěvníků by tu do roka a do dne mohly obdivovat tisíciletou historii Olomouckého hradu, třeba i za jemného šustění netopýřích křídel.

Blanka Mazalová, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme