Obnovený altán na chebském Zlatém vrchu by se měl veřejnosti otevřít na jaře

Necelé dva miliony korun bude stát replika vyhlídkového altánu v chebské lokalitě Zlatý vrch. O obnovu památného místa se stará nadační fond Historický Cheb. Ten před časem za pomoci města zajistil i opravu věží chebského kostela svatého Mikuláše.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opravená vyhlídka s altánem na Zlatém vrchu v Chebu | Foto: Tomáš Ivanič

Malý pavilon na Zlatém vrchu kopíruje parametry altánu, který na kopci stál až do začátku 80. let, kdy kvůli povětrnostním vlivům spadl.

„Je to obnovený altánek s výhledem na město Cheb. Altánek zde má svoji tradici už od 19. století. Kdysi to byl šibeniční vrch. Samozřejmě potom, když docházelo k tomu, že hrdelní právo nebylo takto uplatňováno, tady byla vlastně vyhlídka a byl tady postaven altánek tak, aby byla krása starého města s okolím na první pohled zřetelná,“ říká místostarosta Chebu Michal Pospíšil z ČSSD.

Při pohledu jihozápadním směrem se naskýtá pohled na střechy starého jádra městské památkové rezervace. Dominantou je především kostel svatého Mikuláše, v pozadí s františkánským klášterem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér Zdeněk Trnka se vypravil k altánku na Zlatém vrchu

Ještě před dvěma lety byl přitom Zlatý vrch pustým pahorkem. Teď už altánek stojí a zbývá provést jen některé dokončovací práce.

„Důvodem toho, že jsme je nedokončili v termínu v minulém roce 2012, bylo to, že jsme začali později kvůli zaregistrování do registru veřejných zakázek. To trvalo déle, než jsme očekávali. Na vlastní stavbu byl potom říjen a listopad. A v listopadu přišlo počasí, jaké přišlo,“ vysvětluje místostarosta.

Na nátěr, některé lakýrnické práce a drobnou štukaturu si tak pavilonek bude muset počkat, až se zlepší počasí. Zajištěné už jsou ale přístupové komunikace. V rámci rekonstrukce bylo obnoveno schodiště, nezapomnělo se ale ani na vytvoření bezbariérové cesty.

Vyhlídkový altán se představitelé města a krajanských spolků chystají slavnostně otevřít letos na jaře.

Zdeněk Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme