Obojživelníci putují za rozmnožováním. Ochránci přírody je opět přenášejí přes silnice

S jarním oteplením začala každoroční pouť obojživelníků za rozmnožováním a s tím i tradiční práce ochránců přírody. Pokud totiž musejí obojživelníci překonat silnici, až 80 procent z nich končí pod koly aut. V nejexponovanějších místech proto chrání ohrožené živočichy plůtky kolem silnic. U nich obojživelníky sbírají ochranáři a přenášejí je na druhou stranu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ochránci přírody na okraji Starých Nechanic na Královéhradecku přenášejí obojživelníky přes silnici

Ochránci přírody na okraji Starých Nechanic na Královéhradecku přenášejí obojživelníky přes silnici | Foto: Jiří Fremuth | Zdroj: Český rozhlas

Tři sta metrů dlouhá bariéra stojí také u silnice ze Starých Nechanic na Nový Bydžov v Královéhradeckém kraji. „Máme tady ropuchy obecné, máme tady skokany hnědé, čolky, rosničku,“ popisuje Jan Švorc z Naturaservisu.

U plůtků jsou v pravidelných intervalech zakopané plastové nádoby, do kterých obojživelníci spadnou. Každý den je pak musí někdo posbírat a přenést do bezpečí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž s ochránci přírody natočil redaktor Jiří Fremuth

„Obcházíme je každý den, za každého počasí a zejména ráno, protože obojživelníci táhnou přes noc,“ vysvětluje Martina Kubečková, která se na přenášení živočichů také podílí.

Jarní migrace trvá podle počasí jeden až dva měsíce. Ochránci přírody u Starých Nechanic za tuto dobu pomohou do rybníka, který se nachází asi sto metrů za silnicí, až dvěma tisícům chráněných živočichů.

Jiří Fremuth Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme