OBRAZEM: Po sedmiměsíční opravě se znovu rozjela lanovka na Petřín

Odstávka lanové dráhy na pražském Petříně skončila. Celých sedm měsíců museli zájemci o možná vůbec nejkrásnější pohled na Prahu na petřínský kopec vystoupat po svých. Turisty a zamilované páry na zdejší lanové dráze totiž vystřídali dělníci a stavaři, kteří se vrhli na její generální opravu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanice Nebozízek se dočkala kompletní rekonstrukce - má nové nástupiště, schody i LED osvětlení | Foto: Mirko Kašpar

Provoz lanovky zastavil pražský dopravní podnik loni v září. Rekonstrukce byla svou délkou i rozsahem oprav naprosto ojedinělá. Důvodem byl špatný technický stav mostu ve stanici Nebozízek způsobený sesuvem půdy.

„Most se mírně sesouval ke stanici Újezd a nakláněl se směrem ke Smíchovu. Statik nám doporučil ho opravit, nebo vyměnit,“ říká vedoucí provozu petřínské lanovky Pavel Kejha.

Se sundáváním starého mostu a usazením nového musel v lednu přijet na pomoc druhý největší jeřáb v republice. Právě tato část rekonstrukce byla zřejmě nejtěžší, jeřáb musel totiž najet až do poloviny petřínského kopce. „Nejtěžší bylo naplánovat nájezd a ukládání na připravené pilíře,“ říká Pavel Kejha.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lanovka na Petřín se po víc než půlroční rekonstrukci znovu rozjela. Svezla se i reportérka Veronika Neprašová

Zprovoznění lanovky uvítali i provozovatelé restaurace vedle Nebozízku: „Jsme hrozně rádi, že můžeme uvítat hosty a lanovka je zase v provozu,“ říká provozní Lenka Laryš. Pro hosty restaurace je totiž lanovka hlavním dopravním prostředkem.

Rekonstrukce probíhala zároveň i ve zbylých dvou stanicích lanové dráhy, na Petříně a na Újezdě. Ve stanici Petřín byl opraven bezpečnostní systém a technologické zázemí. Ve stanici Újezd byla zrekonstruována vstupní hala, nástupiště a toalety pro cestující.

Stanice Nebozízek se dočkala kompletní rekonstrukce - má nové nástupiště, schody i LED osvětlení | Foto: Mirko Kašpar

U stanice Nebozízek vznikl nový prefabrikovaný železobetonový most | Foto: Mirko Kašpar

Renovací prošly i oba vozy lanovky | Foto: Mirko Kašpar

Renovací prošly i oba vozy lanovky. Na snímku zachyceny při míjení pod stanicí Nebozízek | Foto: Mirko Kašpar | Zdroj: Český rozhlas

Vyměněny byly i části kolejí a tažných lan | Foto: Mirko Kašpar

Veronika Neprašová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme