Obyvatelé Bolatic na Opavsku vybírají peníze pro zaplavený Hořín

Vesnice, které unikly záplavám, se snaží pomoci obcím, které takové štěstí neměly. I když obě místa dělí třeba stovky kilometrů. Přesně tak postupně vzniká celá řada veřejných sbírek, například v Moravskoslezském kraji, kterému se velká voda vyhnula. Vlna solidarity je znát na každém kroku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povodeň v Hoříně na Mělnicku | Foto: Filip Jandourek

„Alespoň tímto způsobem, když nemůžu jet, protože je to daleko. Na přímou pomoc už bych si netroufla, tak alespoň finančně,“ říká paní Helena.

Nejdříve musí k bankomatu, pak na obecní úřad, kde je malá kasička. V Bolaticích na Opavsku lidé nepomáhají poprvé.

„My jsme to tak měli už v 97 roce, že starosta to přímo zavezl do té obce. Lidé byli rádi, protože věděli, kam to jde a že se to někde cestou neztratí. Dostali to přímo ti, kteří byli potřební,“ vysvětluje paní Helena.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Bolaticích na Opavsku natáčel reportér Martin Knitl

Bylo to rychlé rozhodování, říká bolatický starosta Herbert Pavera z TOP 09. Nakonec se všichni rozhodli pro Hořín u Mělníka.

„Protože jsme tam byli čtyři kamarádi na návštěvě u pana faráře, tak jsme se domluvili, že pomůžeme obci Hořín. Viděli jsme i fotografie na internetu a protože byli postiženi i v roce 2002, určitě jim každá finanční částka pomůže k obnově obce po povodni.“

Kdo jiný by si měl pomáhat, než vesnice navzájem, těší se na vybírání příspěvků při bohoslužbách bolatický farář Przemysław Traczyk.

„Nejsou to nějaké velké organizace, není tam spousta prostředníků. Pomáháme konkrétně nějaké obci. To je právě to, o čem pomoc má být.“

A peněženky otevírají i další. Třeba starší pán s kolem u obchodu. „To je jasné, že přispěju, my už jsme to tady též zažili, vím co to je. Solidarita je na místě.“

V Hoříně u Mělníka měli velkou radost, když jim bolatický starosta řekl o sbírce. I s pomocí obecní pokladny by se výtěžek mohl dostat odhadem na 100 tisíc korun.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme