Obyvatelé Borové na Náchodsku se přou kvůli stavbě větrných elektráren

Malá obec Borová na Náchodsku rozhodně neprožívá klidné období. Plány na vybudování věterných elektráren rozdělily místní obyvatele na dva nesmiřitelné tábory. Došlo až na mimořádné volby, ve kterých těsně uspěli odpůrci stavby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Větrné generátory (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Dvě větrné elektrárny o výšce 150 metrů měly vyrůst půl kilometru od Borové a každoročně pomáhat naplnit obecní rozpočet částkou zhruba 100 tisíc korun. Petici proti jejich stavbě ovšem podepsalo více než 700 lidí. Někteří mají strach z případného hluku, podle dalších se obrovské stavby do místní krajiny nehodí.

„Máme určité zkušenosti s elektrárnami v Novém Hrádku, kde jsme několikrát zažili, že opravdu dělaly dost velký hluk, a hlavně tedy vzhled Borové. Potom vzhledem k tomu, že tam jsou zvířata, vzácní ptáci a živočichové, to všechno by tam vlastně věterné elektrárny zničily,“ myslí si Anna Suková, která patří mezi odpůrce větrných elektráren.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Václav Plecháček se zajímal o to, jestli mimořádné volby uklidnily situaci v Borové na Náchodsku

Neshody dovedly malou vesničku nedaleko Náchoda až k předčasným volbám, které těsně vyhrálo sdružení Nezávislí za klidnou Borovou bez větrných elektráren. Za něj kandidovala i Anna Suková, která tak bude sedět v novém zastupitelstvu.

To se sejde už zítra a zvolí nového starostu. „My jsme se dohodli, ale zatím ještě nebyla ustavující schůze, takže se uvidí teprve potom. Je to tajné,“ odmítla Suková prozradit jméno.

Velmi vyhrocené sousedské spory ale zítřejší volba asi neuklidní. „Já si myslím, že klid už nebude nikdy,“ obává se Kateřina Zelená. Také ona bude v novém zastupitelstvu, ovšem na straně opozice.

„Už jenom jak se ti lidé tváří, mně přijde, že jsou falešní, že hrají jakoby – ahoj, ahoj, ale za rohem vás pomlouvají, že jste pro,“ dodává. Někteří lidé se prý přestali zdravit, jiní si zase dělají naschvály.

Zdá se navíc, že jde vlastně o spor mladých se starými. Mladým by elektrárny nevadily, většina dříve narozených má názor opačný. „Radši bych to ani nerozpitvával, protože pár lidí je urputně proti, zase pár, že by je chtělo. Já si myslím, že to byl dobře míněný nápad, ale narazilo to,“ říká Josef Štěpánek.

Další z nových zastupitelů má ovšem z povolební spolupráce už dopředu obavy. „Uvidíme, jakou zahájí vítězná strana politiku. Třeba se sejdeme na nějakých názorech. Já si myslím, že program, co jsme připravili, byl takový, aby pomohl obci,“ uvažuje Štěpánek.


Václav Plecháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme