Obyvatele Brd trápí divoká prasata. Zorganizovali proto první velkohon

Myslivci v Brdech dnes loví prasata. Ta se na některých místech přemnožila a trápí místní. Nejhorší situace je v Mníšku pod Brdy. Tam se prasata poměrně běžně pohybují i po městě. S odstřelem kanců v regionu pomohli i myslivci z nedalekých Řevnic.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přemnožená divoká prasata představují velký problém

Přemnožená divoká prasata představují velký problém | Foto: Radek Ctibor

Slavnostní nástup lovců a honců svou borlicí zahajuje Antonín Slánský. Ještě než začal, všichni smekli, aby vzdali poctu zahájení honu. Pak přichází hospodář mysliveckého sdružení Ondřej Lánský s informacemi a s bezpečnostním školením.

„Jedná se naháňku výlučně a pouze na černou zvěř. Budeme lovit pouze selata a lončáky,“ upřesňuje. Lončáci jsou prasata do dvou let stáří. Lovci se od svého hospodáře dozvídají i o rozsahu honu.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Řevnicích na zahájení velkohonu natáčel redaktor Petr Kološ

Lov v takovém počtu se sice může zdát efektivnější, protože prasata mají menší šanci utéct, zároveň je ale velká akce riskantní i pro lovce.

„Černá zvěř je na velmi vysokých stavech. Jsme tlačeni zemědělci a vlastníky pozemků, protože prasata dělají docela značné škody. V momentě, kdy je veřejností vyvolaná podobná akce, tak se hodláme aspoň zúčastnit. Nebereme to tak úplně vážně a snažíme se jít spíš do odlehlejších lokalit, abychom nebyli ve střetu třeba s okolními sdruženími,“ vysvětluje Lánský.

Divočáci chodí až pod domy

Řevnickým myslivcům se zdá lepší lovit v noci. Sami už mají za letošní rok 80 prasat. „Díky tomu času je prakticky zamezeno, že vám chodí po revíru turisté, pejskaři, motorkáři nebo cyklisti,“ upřesňuje.

U velkohonu to vidí jinak: „Teď je zvěř vyhnána z houštiny a běží na střelce, umístění rány je podstatně těžší. Je vyšší pravděpodobnost, že se zvěř poraní než na individuálním lovu,“ pokračuje Lánský.

Barokní areál Skalky rozrytý divočkáky | Foto: Radek Ctibor

Ale zpátky k slavnostnímu nástupu. Na konci lovci provolají ‚Lovu zdar‘ a nechají se rozdělit do skupin, aby se vydali se místa lovu - tedy do jednotlivých lečí. Z té první se lovci vracejí se dvěma ulovenými prasaty.

A že mají místní s divokými prasaty skutečně problém, potvrzuje i obyvatel z Haloun: „Chodí nám přímo pod barák. Bydlím nahoře ve vsi v Halounech a tam s nimi máme docela potíž. Podhrabou se pod plotem, je to boj. Zvířátka jsou to chytrá, takže nevím, jestli velkohon něco přinese, navíc jsou to hlavně noční zvířata.“

Hon jen jednou z mnoha částí opatření, která mají prasata v Brdech omezit. Druhý podobně velký lov plánují myslivci v severní části Brd už za 14 dní.

Petr Kološ Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme