Obyvatele centra Prahy ruší noční doprava, radnice omezí provoz u Staroměstského náměstí

Praha 1 plánuje v nočních hodinách omezit vjezd aut do okolí Staroměstského náměstí. Někteří místní si totiž stěžují na hluk. Rušno je hlavně v ulicích Dlouhá a V Kolkovně, kde jsou desítky barů a zábavních podniků. Problém podle radnice vyřeší vysouvací sloupky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Třeboni nainstalovali speciální sloupky, které omezují vjezd na náměstí | Foto: Lucie Suchánková Hochmanová

I v jednu hodinu ráno v Dlouhé a v ulici V Kolkovně stojí desítky taxikářských aut. Sami taxikáři říkají, že tu je rušno bez ohledu na to, jestli je všední den nebo víkend. Některým místním se hlasitý noční život nezamlouvá a stěžují si proto na radnici. „V noci je to horší než přes den. Chodí tady bandy opilých turistů, křičí dlouho do rána, projíždí troubící taxíky a nemůžete ani větrat,“ říká jeden z místních obyvatel.

Unikátní pohled do vodárenské věže na Letné: přes 100 let bez vody, přežila demolici a voní čajem

Číst článek

Radnice už má představu, jak problém řešit. Přes noc plánuje v centru omezit dopravu. „Opatření je jednoduché. Na všech přístupových místech by se v deset večer vysunul sloupek a podle nastavení by se v šest nebo pět ráno spustil,“ říká místostarosta Prahy 1 Richard Bureš (ODS).

Omezení se nebude vztahovat na místní. Radnice chce sloupky propojit s elektronickou databází nových zón placeného stání, které Praha 1 plánuje zavést letos v říjnu. Auta, která mají platné parkovací oprávnění, by tak sloupek poznal a pustil. Problém by podle Bureše nebyl ani s taxíky.

„Kdyby si někdo chtěl objednat taxík, tak představa je, že i dispečink by měl svou aplikaci a po zadání registrační značky objednaného vozu by se sloupek spustil,“ popisuje Bureš.

Povolení vjezdu by měly také sanitky, policie, popeláři nebo některé služby. K instalaci sloupků zbývá uzavřít smlouvu mezi radnicí a vlastníkem silnice, tedy technickou správou komunikací. První by se mohly objevit ještě letos v létě na Kampě v ulici U Lužického semináře. Tady chce Praha 1 zamezit v noci vjezdu autům pod Karlův most.

Ondřej Jánoška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme