Obyvatele Havířova stále obtěžují podomní prodejci. Vyhlášce a pokutám navzdory

Podomní prodejce z Havířova nevyhnala ani nová vyhláška. Obchodníci pořád obcházejí domy a nabízejí služby i zboží a to, i když riskují pokutu. Lidé na mnohdy dotěrné prodejce stále stěžují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podomní prodejci zazvoní u každých dveří | Foto: Vladan Dokoupil

„Vnucovali se. Dokonce se natlačili do dveří, že půjdou dál. Takže jsem s tím byl úplně mimo,“ říká šedesátiletý pan Zdeněk, který s nákupní taškou postává u své branky a vybírá poštu.

I když už několik měsíců platí v Havířově vyhláška, na zvonek mu pořád zvoní nepříjemní prodejci. I proto je dnes kolikrát nekompromisní a dveře zadělá na řetízek, aby nehrozil jejich vpád.

„Sdělím jim, že co potřebuju, tak si najdu na internetu, a nebo si to pozjišťuju sám, ale nepotřebuju nikoho, aby mi něco vnucoval,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak fungují podomní prodejci v Havířově i po zavedení vyhlášky, monitoruje Stanislav Janalík

Nad rychlostí podomních prodejců a tudíž nemožnosti včas zavolat policii dnes mávne rukou většina obyvatelů Havířova. I když už sluchátko přece jen zvednou, viníci často zmizí dřív, než dorazí strážníci. Ti si ale i tak na nedostatek práce nemohou stěžovat.

„Od 1. 9. dosud jsme řešili cca 30 případů porušování této obecně závazné vyhlášky s tím, že drtivou většinu jsme oznamovali na magistrát města. Pouze ve třech případech jsme to řešili blokově,“ potvrzuje šéf havířovských strážníků Bohuslav Muras.

Midas dodává, že nejčastěji se prodejci vymlouvají na to, že je zaměstnavatel neinformoval o zákazu podomního prodeje ve městě. Neznalost ale neomlouvá. Jestli vyhláška zabere, podle něj ukáže až čas.

Za pravdu mu dávají i zkušenosti z okolních měst: například v nedalekém Českém Těšíně dnes stížností na podomní prodejce ubývá. Firmy, které je do města chtějí poslat, si navíc stále častěji na úřadě předem ověří, jestli v oblasti platí nějaké omezení, za které jim hrozí pokuta.

Marína Dvořáková, Stanislav Janalík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme