Obyvatelé Hranic mohou upozornit na nešvary ve městě pomocí mobilní aplikace

V Hranicích přichystali pro obyvatele novinku Dej tip. Mohou ji využívat všichni, kdo mají chytrý mobilní telefon a přístup na internet. Pokud ve městě narazí na nedostatky na veřejném prostranství, jednoduše pořídí fotografii, přidají krátký komentář a pomocí aplikace Dej tip vloží na webové stránky města. Úředníky tak upozorní na problém a na nich je, aby například prostřednictvím technických služeb zjednali nápravu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oprava chodníku | Foto: Ladislav Bába

Zaslání tipu si účtuje operátor na základě běžného tarifu odesílatele. Speciální aplikacebude radnici stát třicet tisíc korun ročně.

Lidé tak mohou upozornit na spadlý strom, povalené popelnice či černou skládku. „Pomocí této aplikace může kdokoli zaslat vyfocené místo. Aplikace už automaticky přepošle podle systému GPS, podle souřadnic patřičnému městu obrázek s popisem, kde to přesně je,“ říká mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.

Novinka funguje dva týdny, radnice sbírá první zkušenosti. V systému se objevují první fotografie. „Tak se podíváme… Zařazujeme do kategorie chodník, špatná dlažba. Je to v ulici Máchova, větve zasahují do chodníku,“ ukazuje v počítači vedoucí odboru vnitřních věcí Petr Mynář.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nové aplikaci pro obyvatele Hranic informovala reportérka Jana Zemková

Neschůdnost pěšinky, přerostlé keře, přeplněné kontejnery na tříděný odpad. I takové připomínky se v počítači objevily. A jak se občan dozví, že byla zjednána náprava?

„Může se o tom dozvědět dvěma způsoby. Jeden je ten, že kolem toho místa projde za nějakou dobu a problém bude vyřešen. Zpětnou vazbu máme i na webových stránkách města, kde je uvedeno, které požadavky jsou v řešení a které už byly vyřešeny,“ říká Mynář.

V kolonce „v řešení“ je nyní patnáct podnětů, vyřešených je snad jednou tolik. Petr Mynář ještě přidává radu, jak si novou aplikaci Dej tip stáhnout do chytrých telefonů:

„Na stránkách Dejtip.eu jsou k dispozici takzvané QR kódy, přes které se dá načíst konkrétní odkaz na aplikaci. Jinak uživatelé chytrých telefonů mají také takový obchod, kde si mohou aplikaci zdarma stáhnout a pak ji používat,“ doporučuje.

Pro ty, kteří chytrý telefon nevlastní, je určen webový formulář na stránkách města. Všímaví obyvatelé města už si novinku osvojili a určitě si také ohlídají, jestli město bude na jejich podněty reagovat.

„Myšlenka je to dobrá, tip bych určitě poslala, protože ne všichni úředníci mají oči všude. Taky už se mi stalo, že jsem viděla strom, jehož větev skoro spadla a mohla někoho zranit. Pro mě by bylo důležité už jen vědět, jestli se tím vůbec někdo zabývá, nebo to nechají být,“ říká jedna z obyvatelek.

Jana Zemková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme