Obyvatelé Jablonecka se už chystali na jaro, místo toho odhazují sníh

Dnes je sice první jarní den, ale v Jablonci nad Nisou to tak nevypadá. Právě vyrašené sněženky totiž zasypala čerstvá bílá pokrývka. Místy napadlo v Jizerských horách až 20 centimetrů sněhu. Zatímco lyžaři si nadílku pochvalují, řidiči, silničáři a obyvatelé měst už nadšení pro zimu pomalu ztrácejí a těší se na jaro.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sněženky | Foto: Lukáš Peška

Jablonecká radnice už chystala jarní úklid v ulicích. Když ale nečekaně nasněžilo, všichni pracovníci se vrátili do pohotovosti.

„Zima nás nezaskočila. Veškerá technika i pracovníci technických služeb jsou v pohotovosti, stejně tak dispečink funguje 24 hodin denně. V Jablonci zima není problém, na sníh jsme tady zvyklí, takže jsme byli připraveni i tentokrát. I když bychom všichni rádi, aby už konečně slezl a mohli jsme zrealizovat jarní úklid, který je již připraven,“ říká Markéta Hozová z jabloneckého magistrátu.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Jablonci nad Nisou natáčela Šárka Škapiková

Nečekané přívaly sněhu zkomplikovaly život řidičům. Nejvíce těm, kteří už vyměnili zimní pneumatiky za letní. Podle Pavla Pospíšila z Krajské správy silnic tito řidiči přípravy na jaro příliš uspěchali.

„Pokud někdo už v tomto období přezul na letní pneumatiky, tak je hazardér, protože jako silničáři - a vycházíme z dlouhodobých zkušeností - doporučujeme pneumatiky v Libereckém kraji přezouvat až někdy v polovině dubna, kdy už noční teploty dosahují plus pěti stupňů a výše. Zejména na Jablonecku a na Semilsku, kde jsou Jizerské hory a Krkonoše, může pokles teplot i v polovině dubna být pod nulou,“ vysvětluje.

Navíc, kdo přezuje moc brzo, riskuje pokutu a další nepříjemnosti. „V Jizerských horách a v Krkonoších máme dopravní značky upozorňující na zimní výbavu, a pokud by v daných lokalitách došlo do 31. března k nehodě, tak řidiči hrozí postih jednak od policie, ale riskuje i to, že mu nebude vyplaceno plné pojištění,“ dodává Pospíšil.

Astronomické jaro začalo. Na nové datum jarní rovnodennosti jsme si ještě nezvykli

Číst článek

Zatímco silničáři ani řidiči nejsou z nového sněhu nikdy moc nadšení, lyžaři mají úsměv na tváři. Podmínky jsou pro ně na Jizerské magistrále totiž jedny z nejlepších za celou letošní sezonu.

„Na to, že jsme v druhé polovině března, je sníh kvalitní. Počasí nám přeje, v minulých dnech napadlo několik centimetrů prašanu. Připomíná spíše únorový sníh než březnový. Takže pro lyžaře jsou určitě ideální podmínky,“ potvrzuje Jana Lhotová z Jizerské obecně prospěšné společnosti, která Jizerskou magistrálu provozuje.


Zvětšit mapu

Šárka Škapiková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme