Obyvatelé jihozápadní části Příbramska se bouří proti těžbě zlata

Na Příbramsku se opět mluví o dolování zlata. Začít těžit ho tam chtějí hned dvě firmy. V Petráčkově hoře na jihozápadě tohoto okresu ho má být prý až 30 tun. Na ministerstvu životního prostředí proto už leží čtyři žádosti o povolení průzkumných vrtů v této oblasti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zlatá ruda z Rumunska - v této lokalitě se zlato těžilo už v antice

Zlatá ruda z Rumunska - v této lokalitě se zlato těžilo už v antice | Foto: Ivan Holas | Zdroj: Český rozhlas

Petráčkova hora leží v blízkosti Rožmitálu pod Třemšínem, Hvožďan a Vacíkova. O těžbě zlata se tu mluvilo už před dvaceti lety. Lidé se tehdy bouřili a protestují i v současné době. Průzkum ani případnou těžbu si nepřejí.

„Máme strach, že by se tady znečistilo životní prostředí, že by se to všechno rozkopalo a není jisté, jestli by se něco našlo,“ říká paní Růžena z Rožmitálu pod Třemšínem. Nezávislá starostka Hvožďan Markéta Balková obavy lidí ještě rozšířila.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak to bude s dolováním zlata na Příbramsku zjišťoval Pavel Pavlas

„U nás by se nejednalo o hlubinnou těžbu, to znamená, že by byl povrchoý lom a celá hora by zmizela. To znamená devastaci hory, krajiny, odtěžení několika desítek milionů tun horniny, rozemletí, prach, hluk.“

Česká republika spotřebuje k výrobě 4,5 tuny zlata ročně. Jednou ze společností, která tu chce tento drahý kov těžit, je Golden Pet. Jednatelka této firmy Olga Bubníková připomínky lidí odmítá.

„Tento typ rudy by musel být zpracováván velice blízko, tudíž by se vozil jen jeden dva kilometry. Doprava by okolní obce určitě nezatížila,“ řekla Bubníková a dodala, proč chce její společnost těžit zlato právě na Příbramsku.

„Na Petráskově hoře byl prováděn průzkum zhruba před 20 lety, byly vypočteny zásoby, ale ložisko nebylo doprozkoumáno, není zpracována technologie úpravy, a je tudíž nutno průzkum a vše, co s tím souvisí, dokončit.“

Zlato se může těžit několika způsoby. Nejefektivnějším je takzvané kyanidové louhování. To ale v České republice zakazuje zákon, protože výrazně zatěžuje přírodu. Poslanci připravují v současné době novelu horního zákona a ta by naopak těžbu zlata pomocí kyanidu zakazovat už neměla.

Zdejší obyvatelé se proto bojí, že by se tato chemikálie mohla dostat do zdrojů pitné vody a poškodit je. Ministerstvo životního prostředí průzkumné vrty zatím nepovolilo.

„V současné době máme čtyři žádosti od dvou firem. Co se týče délky správního řízení, nelze to předjímat, protože jak výkon státní správy, tak samotní žadatelé mohou požádat o přerušení tohoto řízení. Definitivní verdikt proto rozhodně není otázkou týdnů či měsíců,“ potvrdil mluvčí ministerstva Matyáš Vitík.

Do správního řízení chtějí se svými připomínkami vstoupit i obce. Ministerstvo s nimi už jedná.

Pavel Pavlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme