Obyvatele Karlovarského kraje trápí přítomnost Rusů i chátrající Kyselka

Lidé v Karlovarském kraji vnímají přítomnost početné ruské menšiny v oblasti většinou negativně. Od nové krajské vlády voliči také očekávají, že se více zapojí do záchrany zchátralých Lázní Kyselka. Podle 69 procent lidí nevyužívá kraj všechny své pravomoci, aby památku zachránil. Vyplývá to z průzkumu ppm factum pro Český rozhlas.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rusové s ruskou vlajkou | Foto: Julie Urbišová

„Poměr kladných a záporných postojů k ruské menšině v Karlových Varech je 2:1. Převažuje negativní postoj, podle 59 procent lidí přítomnost Rusů spíše škodí,“ říká František Bartoš z ppm factum.

Podle průzkumu by lidé od nové krajské vlády čekali, že se víc zapojí do záchrany zchátralých Lázní Kyselka. „O tom, že krajský úřad nevyužívá veškeré své pravomoci k tomu, aby zajistil opravu komplexu zchátralých lázní v Kyselce, je přesvědčena nadpoloviční většina obyvatel, konkrétně 69 procent,“ uvádí Bartoš.

„O tom, že kraj nevyužívá své pravomoci v maximální možné míře, jsou častěji přesvědčeni obyvatelé malých obcí a studenti. Kritický přístup můžeme nalézt napříč všemi vzdělanostními kategoriemi a napříč ostatními demografickými skupinami,“ vysvětluje sociolog.

Nový karlovarský hejtman bude muset řešit i osud chátrajících Lázní Kyselka

Číst článek

Volební model - Karlovarský kraj | Foto: ppm factum

Podle volebního modelu ppm factum pro Český rozhlas by se teď do zastupitelstva Karlovarského kraje mohlo dostat až šest stran.

Krajské volby by vyhrála ČSSD, kterou by volilo 23 procent lidí. Druhá ODS by získala 18,5 procenta. KSČM by volilo 16,7 a TOP 09 a Starosty 11 procent voličů.

„Existuje jistá pravděpodobnost, že by 5procentní hranici v současné době překročila také Alternativa, SPO zemanovci, Věci veřejné a Koalice pro Karlovarský kraj. Pravděpodobnost, že by se tak stalo, je ale nižní, než u čtyř výše jmenovaných stran,“ vysvětluje František Bartoš.

Volební model zachycuje momentální náladu voličů – do říjnových voleb se mohou údaje změnit.

Předvolební Speciál Martina Veselovského z Karlových Varů vysílá Radiožurnál dnes po 17. hodině. Videopřenos můžete sledovat na webu Zprávy.rozhlas.cz.

Metodika práce s výsledky předvolebních výzkumů v krajích

Číst článek

Lucie Husárová 1, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme