Obyvatelé Karviné předali primátorovi petici proti těžbě uhlí

Karvinský primátor dnes obdržel petiční archy s podpisy více než čtyř tisíc lidí protestujících proti těžbě uhlí. Důlní společnost OKD chce totiž těžit i v městské části Staré Město, kde žijí desítky starousedlíků, kteří se teď bojí o své domovy. Sdružení bojující proti těžbě sbírá další podpisy pod petici a zvažuje, že zorganizuje referendum.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těžba uhlí v OKD | Foto: www.okd.cz

Monika Heisigová ze sdružení proti těžbě organizuje kromě petice i další protesty. Za primátorem přišla s igelitovou taškou, která skrývala mnoho měsíců mravenčí práce.

„Tohle jsou vlastně archy, které dneska chceme odevzdávat. Reakci ze strany města necítíme od začátku až doteď vůbec žádnou. Staré Město by potkala totální devastace, veškeré domy by byly zbourány, nezůstalo by vůbec nic. Z větší části by bylo území zalito vodou, zbytek území by byl trvale zamokřen, takže území naprosto nevhodné k jakémukoli dalšímu životu,“ vysvětlila.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportérka Andrea Čánová sledovala, jak obyvatelé Karviné přinesli primátorovi petici proti těžbě

Petici podepsala i důchodkyně Marie Michalská. Přestože nežije přímo v lokalitě Staré Město, chtěla vyjádřit nesouhlas s těžbou. „Já si myslím, že jedině v jednotě je síla. Je třeba za tím jít, protože jak uvidí, že lidé se nedají a že opravdu mají zájem tady o to svoje prostředí, kde žijí, o ten svůj domov se bojí a chtějí tady žít,“ uvedla.

Na jednání zastupitelů Karviné panovaly vypjaté emoce. Obyvatelé barvitě popisovali, co se stane, pokud těžaři skutečně začnou z podzemí ve Starém Městě dobývat uhlí. Podle nich poklesne půda, rodinné domky srovnají se zemí demoliční čety. Lokalitu zaplaví voda a všude budou jen mokřady.

Vystoupila také Silvia Škulavíková, která je s karvinskou částí Staré Město srostlá: „Není k tomu co dodat. Od Ostravy až po Karvinou velké území bez života, domů, obchodů a lidí. Ani pes tam nezaštěká, ani kočka tam nezamňouká. Komu se takové území může líbit?“ ptala se shromážděných.

Primátor chce jednat v zájmu většiny

Primátor Karviné Tomáš Hanzal přijal petici klidně. Město argumentuje především tím, že pokud lidé své domy společnosti OKD neprodají dobrovolně a nepodepíší smlouvy, pak je nikdo z jejich domovů vyhnat nemůže.

„Samozřejmě ty emoce tam budou velké a samozřejmě úhel pohledu na celou tu věc je velmi osobní. Velmi rozumím lidem, kteří tam žijí, kteří tam bydlí, že mají takovýto názor, že mají takovéto postoje, ale my musíme jednat ve prospěch celého města,“ upozornil primátor.

Radnice zdůrazňuje, že důlní společnost dává v regionu práci mnoha obyvatelům Karviné a rozšíření těžby může přinést další pracovní místa. „OKD zaměstnává lidi a my dneska nemáme adekvátní náhradu na to, abychom si mohli dovolit tento článek vypustit,“ dodal.

Andrea Čánová, Kristina Winklerová, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme