Obyvatelé Koběřic na Opavsku v referendu odmítli vznik supermarketu v centru obce

Obyvatelé Kobeřic na Opavsku mají za sebou dvojí volby. Kromě budoucí hlavy státu totiž včera rozhodovali také o osudu betonového skeletu, který už už celé roky hyzdí centrum vesnice. Místní referendum mělo určit, jestli obec budovu i s přilehlými pozemky prodá soukromému investorovi a ten ji přestaví na supermarket. Tento plán ale dostal od Kobeřických v referendu stopku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Referendum v Plzni zastupitelé zamítli | Foto: Lukáš Milota | Zdroj: Český rozhlas

Betonový skelet mají obyvatelé Kobeřic na očích už bezmála 25 let a straší je i při každé cestě na nedělní mši. Stojí totiž přímo naproti kostela.

„Vadí mi to hodně. Měl tu být obchodní dům, pošta, obecní úřad,“ stěžuje si jedna z obyvatelek Kobeřic. Starší paní s modlitební knížkou v ruce ale hlasovat nešla, prý o referendu nevěděla.

„Referendum dopadlo tak, jak jsem očekával. Pro ANO se vyslovilo 615 obyvatel, pro NE se vyslovilo 925 obyvatel. 60 procent, že se nemá objekt prodávat,“ bilancuje výsledky starosta Kobeřic Lukáš Kubný, kterého názor jeho sousedů nijak nepřekvapil.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Kobeřicích natáčela redaktorka Kateřina Daňková

„Samozřejmě by to byl zásah pro místní podnikatele, kteří tady mají své živnosti. Možná by mohlo vadit i to, že to je ve středu obce, kdy by obec ztratila možnost přímého ovlivnění toho, co se na tom místě bude dít.“

I tak ale místní referendum přilákalo nezvyklé procento voličů. K urnách jich během jediného dne dorazilo téměř 58 procent. Většina lidí totiž hlasování spojila i s prezidentskou volbou, připouští Lukáš Kubný. Co měl být dřív handicap, se tak ukázalo jako nejlepší možná varianta.

Dvojí volbu ale v Kobeřicích doprovázely i drobné zmatky. Ne každý totiž dokázal jasně rozlišit, pro co zrovna hlasuje.

„Některé hlasovací lístky, které byly určeny pro místní referendum, dali do obálky pro prezidentské volby a vhodili do urny pro místní referendum. Těch případů ale nebylo moc, byla to spíš kuriozita – deset, patnáct lidí,“ usmívá se kobeřický starosta Lukáš Kubný. Při otázce na budoucnost betonového monstra ale okamžitě zvážní:

„Osobně se domnívám, že se budou muset asi nejlépe udělat další studie, které by prokázaly, že je veřejný zájem takový, nebo onaký. Nicméně vždy by to mělo směřovat k nekomerčnímu využití.“

Jenže vrátit se k původnímu plánu vybudovat vedle kostela nové společenské centrum s obecním úřadem není vůbec jednoduché. V obecní kase nejsou na takovou investici peníze. Po výsledku referenda se tak minimálně další dva roky se skeletem nic dít nebude.

Kateřina Daňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme