Obyvatelé Kokonína rozhodují o odtržení od Jablonce nad Nisou

O odtržení od Jablonce nad Nisou dnes mohou rozhodnout obyvatelé městské části Kokonín. Referendem pokračují spory o umístění tamní čistírny odpadních vod, která má stát blízko obydlených domů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Interiér jablonecké radnice | Foto: město Jablonec nad Nisou

Jablonecké zastupitelstvo projekt podpořilo změnou územního plánu. Část obyvatel Kokonína ale právě poté začala prosazovat osamostatnění obce. Nakonec ale přípravný výbor překvapivě vyzval lidi, aby k dnešnímu referendu nechodili.

Nelíbí se mu položená otázka a obrátil se proto na Ústavní soud. Zmocněnec výboru Josef Šikola ale přiznává, že se mu v Kokoníně nepodařilo získat pro návrh na odtržení od Jablonce dostatečnou podporu. Doufá tedy, že by mohl být úspěšnější příště.

Přehrát

00:00 / 00:00

Referendum o odtržení Kokonína od Jablonce nad Nisou sleduje reportérka Lenka Šumová

„Když se tohoto referenda zúčastní více než 35 procent voličů, tak bude uznané za platné, i když nic nevyřeší a tím nás na dva roky odsunou, protože v období dvou let nesmíme o těchto otázkách nové referendum vyvolat. Když se referenda nezúčastní 35 procent místních, tak bude neplatné a můžeme si ho letos zopakovat třeba třikrát,“ řekl Šikola.

Vedení jablonecké radnice výhrady občanského sdružení Kokonín nechápe. Starosta Petr Beitl, říká, že postup, který žádá sdružení, není možný.

„Zákon o obcích mluví jasně. Referendum nejde dělat tak, jak přípravný výbor požadoval, aby se o nějaké události hlasovalo jen v místě té události. Jediné referendum, které lze uspořádat v místní části obce, je o odtržení té části obce, žádná jiná tématika není přípustná,“ řekl starosta a názor města pravomocně potvrdil i krajský soud.

Tajemník jablonecké radnice Marek Řeháček odhaduje cenu za uspořádání referenda na 80 tisíc korun. Hlasovací místnosti jsou otevřené až do 17. hodiny. Výsledky budeme znát ještě dnes večer.

Igor Maňour, Lenka Šumová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme