Obyvatele Křivoklátu budí hlas svatého Zikmunda

Po sto letech se na Křivoklát vrátil hradní zvon. Říká se mu svatý Zikmund a má odkazovat ke královskému spojení s Pražským hradem. V katedrále svatého Víta je totiž zavěšený jeho 13tunový jmenovec.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velký a malý Zikmund, který po sto letech zní nad Křivoklátskem | Foto: Michaela Vetešková | Zdroj: Český rozhlas

Obyvatele obce Křivoklát dnes v šest ráno po dlouhých sto letech opět probouzel zvuk zvonu. A to přímo z věže Královské hradní kaple. Zvon včera posvětil arcibiskup Dominik Duka. Hrad Křivoklát se tak vrátil k devět staletí staré tradici, kterou zrušila první světová válka, protože tamní zvony padly na výrobu zbraní.

Ještě před sto lety byly na Křivoklátě zvony tři, pak jejich srdce utichla a ze zvonů se stala válečná děla. I proto se zdejší kastelán Luděk Frencl skoro osm let snaží, aby na hradních věžích zvony opět zněly.

„Na Křivoklátě chybí ještě dva velké zvony, které byly zrekvírovány v 1. světové válce. Ty jsou však 300kilové, Zikmund tak zatím bude jediným zvonem na Křivoklátu. Doufám však, že se brzy dočkáme dalších dvou velkých zvonů. Zatím jsem rád za Zikmunda a jeho dvojče,“ říká.

Jak vypadal ten nejmenší zvon z Královské hradní kaple, si už dnes nikdo nepamatuje. Na Křivoklátu si tak museli vypomoci jinak. „Po návrhu a schválení jména Zikmund jsme přistoupili k symbolice,“ upozorňuje kastelán, jak vznikla podoba nového zvonu.

Zikmund zní na Křivoklátě i v Praze

S kastelánem stojíme v kapli, kterou upravil Vladislav Jagellonský v poslední čtvrtině 15. století. V jejím čele se nachází to nejcennější, co na hradě je – oltář. Právě ten inspiroval současné umělce k výzdobě zvonu.

Kastelán Křivoklátu Luděk Frencl | Foto: Šárka Ševčíková

„Mimo jiných vidíte na oltáři postavu svatého Zikmunda,“ ukazuje Luděk Frencl. „Právě kopii jeho postavy jsme využili na zvon.“ Ten nakonec vznikl ve slavné zvonařské dílně rodiny Dytrychů v Brodku u Přerova.

„U zvonu bude zachován původní ruční pohon a kožený řemínek. Abychom však mohli zvonit v tradiční doby – tedy v šest ráno, v poledne a večer – použili jsme standardní lineární motor. Možnost vypnout jej a při bohoslužbách zvonit ručně však stále existuje,“ upozorňuje kastelán.

To už jsme spolu s ním po kamenných a dřevěných schodech vystoupali do věžičky nad Královskou hradní kaplí, odkud se od 6. října roku 2011 rozléhá třikrát denně zvuk svatého Zikmunda. Pro zajímavost – jeho jméno také není zvoleno náhodně. Má připomínat královské spojení s Pražským hradem, protože právě z katedrály svatého Víta se rozléhá zvuk 13tunového Zikmunda.


Zvětšit mapu: Křivoklátský zvon Zikmund našel inspiraci v tom pražském

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme