Obyvatele libereckých Ruprechtic trápí nedaleký kamenolom. Stěžují si na hluk a kamiony

V libereckých Ruprechticích, nedaleko Slunečních lázní, se ještě donedávna lidem žilo dobře. Jejich pohodu v klidné rekreační oblasti blízko lesů ale podle jejich slov začal narušovat nedaleký kamenolom. Je tam sice už dlouhé roky, v poslední době se tam ale četnost a síla odstřelovacích a drticích prací zvýšila natolik, že už to obyvatelé nemohou vydržet.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kamenolom (ilustr. obr.) | Foto: Fotobanka Stock.xchng

„Lom pracuje každý den od ranních hodin až do pozdních hodin večer, plus soboty a neděle, takže ani v neděli nemají lidi nárok na odpočinek,“ popisuje trápení Ruprechtických jedna z místních obyvatelek, paní Eva Nováková.

Její sousedka Hana Fialová přikyvuje. „Dřív se tam vyráběly dlažební kostky, dneska se tam drtí kamenivo, takže je tam stroj, který drtí tu žulu, a to vydává úplně neuvěřitelný rámus. Ten hluk je opravdu šílenej.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Obyvatele libereckých Ruprechtic si stěžují na nedaleký kamenolom. Důvody zjišťovala na místě reportérka Šárka Škapiková

Ruprechtický lom funguje už roky, ale v poslední době se jeho činnost proměnila. Hluk je větší, stejně tak je více drcení a odstřelů, potvrzuje vedoucí lomu Jakub Šrek.

„Můžu potvrdit, že v posledních asi dvou letech se skutečně zvýšila intenzita těžebních prací. Je to v souvislosti s prováděním sanací povodňových škod, my jsme významným dodavatelem kameniva na stavbu koryt řek, propustků, mostků. Na druhou stranu my nepředpokládáme, že by ten trend byl dlouhodobý,“ vysvětluje.

Obyvatelům nedaleko Slunečních lázní pod lomem vadí hlavně to, co zmínila paní Eva. Tedy že se v lomu pracuje i o večerech, sobotách, nedělích a svátcích. S tím ale vedení lomu tak úplně nesouhlasí.

„Zásadně neprovádíme trhací práce po 16. hodině a nikdy neprovádíme trhací práce o víkendech nebo o svátcích,“ tvrdí Jakub Šrek.

Jenže kromě odstřelů dělá lom o víkendech jiný ruch, například při drcení kamene, reagují na slova Jakuba Šreka obyvatelé. A navíc zmiňují ještě jeden problém. „Kromě toho je tady samozřejmě zvýšená frekvence dopravy,“ upozorňuje Eva Nováková.

Město podpoří výstavbu objížďky, s hlukem prý pomoci nemůže

Kamiony jezdí úzkými uličkami mezi domy vysokou rychlostí a často. A jelikož jsou plné kameniva, tak se podle lidí celá čtvrť pořád jen otřásá. Vedení lomu o tomto problému ví a chce vybudovat objízdnou silnici, která by se domům úplně vyhnula. Město výstavbu silnice podpoří.

„Město Liberec chce těm lidem pomoci, jsou to naši občané a je to velmi příjemná vilová čtvrť, která ale byla zastavěna až dávno poté, co byl lom otevřen. Ale vnímáme situaci lidí, a právě proto jsme připravili změnu územního plánu, tak aby mohla být otevřená nová těžební cesta v lese, kdy naložené automobily plné žuly budou projíždět ne kolem vil, ale lesem a nikomu nebudou moci ublížit,“ slibuje náměstek liberecké primátorky Jiří Šolc ze sdružení Liberec občanům.

Co se týká zvýšené hlučnosti při drcení kamene, nemůže město podle něj nijak pomoci. „To je všechno na orgánech přenesené působnosti státní správy a myslím si, že tady prostě nepomůžeme. Lom se nesebere a nepřesune se, to prostě nejde,“ podotýká Jiří Šolc.

Lidé z Ruprechtic se chtějí obrátit s žádostí o pomoc na hygienu. Potřebné limity ale lom podle vyjádření vedení splňuje.

Šárka Škapiková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme