Obyvatele Moravskoslezského kraje trápí zhoršené ovzduší

Denní koncentrace polétavého prachu kvůli inverzi na severu Moravy téměř devítinásobně překračuje limit. Nejvyšší hodnoty naměřili meteorologové v Českém Těšíne, konkrétně 450 mikrogramů na metr krychlový. Limit je přitom stanovený na 50 mikrogramů na metr krychlový.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto

Ilustrační foto | Foto: Isifa/Getty Images

Zvýšené koncentrace ale hlásí všechny měřící stanice v regionu. Například ve Frýdku-Místku a v Bohumíně jsou koncentrace osmkrát vyšší než povoluje limit. V Ostravě pak hodnoty překračují 300 mikrogramů na metr krychlový.

"Bohužel k takovéto situaci dochází několikrát do roka, ale není to problém pouze Moravskoslezského kraje. Je to problém celé oblasti Slezské pánve a řady dalších míst v České republice," přiblížil v Ozvěnách dne Tomáš Kotyza, vedoucí odboru životního prostředí na SM krajském úřadu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ozvěn dne Radiožurnálu byl Tomáš Kotyza, který vede na krajském úřadě SM odbor životního prostředí.

Podle posledního, nedávno zpracovaného průzkumu, je Moravskoslezský kraj, konkrétně Ostravsko, na nejvyšším stupni žebříčku regionů Evropské unie, co se znečištění ovzduší týče.

Ze statistických údajů podle Kotyzy vyplývá, že se na znečištění ovzduší jednou třetinou podílejí velcí znečišťovatelé - průmyslové podniky, jednou třetinou doprava a zhruba jednou třetinou lokální topeniště.

Meteorologové nepředpokládají, že se rozptylové podmínky během dne zlepší. Lidé by měli omezit větrání a pohyb venku. Opatrní by měli být zvláště ti, kteří trpí chronickými chorobami.

Silvie Mikulcová, Katarína Brezovská, Veronika Sedláčková, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme