Obyvatelé ostravského Přednádraží nervózně čekají na rozhodnutí soudu o jejich vystěhování

Už tři týdny jim z kohoutků neteče pitná voda. Pro úředníky jsou squattery, kteří v domech žijí nelegálně. Dnes se dozví, jak o jejich osudu rozhodl soud. Ten oznámí, jestli nařídil exekuční vystěhování obyvatel ostravského ghetta Přednádraží nebo ne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do Přednádraží dorazila cisternou s vodou | Foto: Andrea Čánová

Početné rómské rodiny na verdikt čekají s nervozitou. Mezitím opravují budovy a hlavně zásobují své domácnosti vodu, kterou tam denně vozí cisterna. Lidé na ní čekají s kanystry a PET lahvemi.

Když cisterna přijede, okamžitě se hrnou ke kohoutku. „Vidíte sama, co pro nás voda znamená. Ať si to uvědomí úřady, že nejsme někde v džungli, kde budeme hledat vodu. Tady jsme vodu měli a toto způsobili oni, tak ať to rychle napraví,“ říká rozzlobeně muž, který přichází pro vodu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Atmosféru z místa, kde už tři týdny neteče pitná voda, přiblížila v Ranním Radiožurnálu reportérka Andrea Čánová

V tropických vedrech je opravdu vyčerpávající šetřit každou kapkou vody, říká paní Helen. „I na vaření, na koupání, na praní, na záchod, nevystačíme s tou vodou. Teď se blíží škola, nevíme, co bude dál.“

Do drahých ubytoven nechtějí, stavební úřad ale přikázal, že byty musí opustit. Na to, zda toto rozhodnutí posvětí i justice, v Přednádraží všichni nervózně čekají.

„Já se úplně klepu, mám totiž strach, že zůstaneme na ulici. Je to hrozný pocit,“ potvrzuje Jarmila Slavkovská.

O kus dál chlapi s lopatami vyhazují ze sklepení bahno, odpadky a nepořádek. „Snažíme se udělat všechno pro to, abychom nemuseli pryč,“ vysvětlují.

„Pokud to budeme muset opustit, asi si budu muset koupit stan a s dětmi jít stanovat. Bohužel,“ dodává jeden z nich.

Před domy vyrostlo obří cirkusové šapitó. Prý ho sem dovezli mladí lidé z Prahy, kteří s obyvateli ghetta sympatizují a chtějí tady pořádat akce na jejich podporu.

Andrea Čánová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme