Obyvatelé Ostravy budou sami měřit smog. Vznikne síť pozorovatelen

Ostrava bude zkoušet nový způsob sledování kvality ovzduší. V nejvíce postižených částech vyrostou speciální pozorovatelny, které by měli obsluhovat obyvatelé města. První výsledky budou známy během dvou let.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smog v Ostravě

Smog v Ostravě | Zdroj: ČTK

Ostravská část Radvanice a Bartovice patří k nejčernějším místům na mapě znečištění ovzduší. Proto právě tady by měla už brzy vzniknout hustá a přesná síť malých stanic.

Do projektu se zapojí řádově desítky lidí, organizátoři spolupracují i s nejhlasitějšími občanskými sdruženími, která v Ostravě bojují za čistší vzduch. Je to vůbec poprvé, co se do sledování čistoty ovzduší zapojí ve větší míře veřejnost.

Přehrát

00:00 / 00:00

O chystané monitorovací síti znečištění ovzduší telefonoval do Odpoledního Radiožurnálu ostravský redaktor Martin Knitl

Zatím se ale rodí systém, ve kterém bude měření fungovat. Inspiraci nabízejí projekty různých evropských měst – podobné sítě fungují nebo vznikají ve Slovinsku, Rakousku, Španělsku, Norsku a dalších státech. Jeden z modelů například vypadá tak, že měření provádí cyklista malým detektorem připnutým na batohu.

Podle volby způsobu měření se pak pořídí příslušné technické vybavení, v případě stálých pozorovatelen se musí vyřešit mimo jiné i soukromé vlastnictví pozemků, na kterých budou umístěny.

Systém všechna měření propojí a vyhodnotí současně na více místech a v různých časech. V případě smogu totiž například rozhoduje i to, jestli v danou chvíli zafouká vítr.

Martin Knitl, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme