Obyvatelé Poříčí nad Sázavou ušetří za odvoz odpadu

Poříčí nad Sázavou přišlo s revolucí ve svozu odpadu. Navzdory tomu, že většina měst od letošního roku tuto službu zdražila, poříčští obyvatelé za něj ušetří. A v obci trvale žijící senioři dokonce nebudou platit nic.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Popelnice s odpadky (ilustr. obr.)

Popelnice s odpadky (ilustr. obr.) | Foto: Radana Schaeferová

Za splnění určitých podmínek obyvatelé Poříčí výrazně ušetří. Dosud každý v obci trvale hlášený občan zaplatil za svoz odpadu 500 korun ročně. Nově, pokud bude i nadále využívat svozy odpadu s frekvencí 1x týdně, zaplatí 350 Kč.

Pokud se však domácnost rozhodne odpad třídit a uzná za dostatečnou frekvenci vývozu popelnice 1x za 14 dní, zaplatí dokonce pouze 50 Kč za osobu a rok.

Senioři starší 70 let, kteří až dosud platili 250 Kč za rok, nově za svoz odpadu neplatí nic. Od poplatku jsou zcela osvobozeni.

Důvodů pro takto razantní změnu poplatkového systému je několik. Občané Poříčí se již od roku 2007, kdy byla výrazně rozšířena síť sběrných míst, učí odpad třídit. A čím více odpadu obec vytřídí, tím více peněz dostane za jeho prodej do obecního rozpočtu zpět. Třídit se proto podle radnice opravdu vyplatí a obyvatelé obce si snížení poplatku sami zasloužili!

Druhým důvodem byla snaha zastupitelů odměnit ty obyvatele, kteří jsou v obci hlášeni k trvalému pobytu, a motivovat k přihlášení ty, kteří v obci dosud hlášeni nejsou. Pro představu: za každého trvale hlášeného občana získá dnes obec od státu asi 6 tisíc korun ročně.

Za člověka, který má v obci nemovitost, ve které žije třeba i s celou rodinou, ale trvale hlášen v Poříčí není, nezíská obec nic. Přestože takový člověk využívá všech služeb, které obec poskytuje.

A právě majitelé rekreačních chat a rodinných domů, ve kterých není nikdo hlášen k trvalému pobytu, zaplatí za likvidaci komunálního odpadu oproti minulému roku víc. Konkrétně to bude 800 korun za nemovitost a rok.

Poplatek lze platit už teď, nejpozději však do konce března v pokladně obecního úřadu. Podle zvolené varianty se pak popelář při svozu bude orientovat podle odlišných známek.

Lenka Morávková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme