Obyvatelé Prahy 1 se budou moci vyjádřit k hazardu, referendum bude 7. listopadu

Další městská část bude rozhodovat v referendu o hernách. Zastupitelé Prahy 1 rozhodli o tom, že bude 7. listopadu. S datem nejsou spokojeni autoři petice proti hazardu, kteří chtěli spojit hlasování s komunálními volbami. Naopak vedení městské části tvrdí, že termín se nedal stihnout kvůli posunutému zasedání zastupitelstva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Referendum o hazardu | Foto: Český rozhlas

Referenda o hazardu se na jaře konala v Praze 7 a v Praze 8. V osmé městské části hlasovalo jenom 14 procent voličů a kvůli nízké účasti bylo referendum neplatné.

Podobná situace v květnu nastala v Praze 7, tam k urnám dorazilo přes 25 procent lidí. V listopadu čeká hlasování Prahu 1. Podpořilo ho 32 z 35 zastupitelů na úterním jednání.

„Jako starosta jsem pro konání referenda, protože tím musím splnit zákon, a já ho splním,“ říká starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký z TOP 09.

Přehrát

00:00 / 00:00

Praha 1 uspořádá referendum o hazardu, bude 7. listopadu. Názor aktivistů i vedení městské části zmapoval Jan Charvát

Aktivisté totiž předali radnici petici, a vyvolali tak referendum. Jedním z nich je i zastupitel Prahy 1 a jeden z autorů petice proti hazardu Filip Pospíšil.

„Podařilo se sesbírat téměř dva a půl tisíce podpisů, které se v termínu odevzdaly. Tak bylo načasováno sbírání, aby byla co největší šance uspořádat referendum jako platné,“ vysvětluje.

Právě aktivisté kritizovali starostu Prahy 1 Oldřicha Lomeckého. Podle nich záměrně přehodil klíčové jednání zastupitelstva z devátého na 16. září. Podle zákona se tak referendum nemohlo konat společně s komunálními volbami. Starosta tvrdí, že sejít se dřív nebylo možné.

„Prokazatelně tento termín nebyl možný. Termín 16. byl záložní za devátého, pokud se devátého nemohlo. Koneckonců byla tady i kontrola ze strany aktivistů, kteří se mohli toho devátého na vlastní oči přesvědčit, že zde probíhala dlouho plánovaná rekonstrukce elektroinstalace,“ podotýká.

V době komunálních voleb by podle aktivistů přišlo k referendu víc lidí. „Účast voličů bývá u místních referend většinou největší právě v okamžiku, kdy jsou spojena s něčím, co se místních občanů týká nejvíc. To znamená samozřejmě komunální volby,“ myslí si Filip Pospíšil.

Vyhláška hlavního města povoluje v Praze 1 jednadvacet kasin. V provozu jsou ale stále herny, kterým dobíhají licence povolené ministerstvem financí.

Jan Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme