Obyvatelé Přednádraží v Ostravě protestovali kvůli předraženým ubytovnám

V centru Ostravy protestovali obyvatelé ghetta Přednádraží. Odmítají žít v předražených ubytovnách a chtějí, aby jim radnice přidělila obecní byty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zaměstnanci technických služeb zahradili vstupy do zdevastovaných domů v Přednádraží | Foto: Silvie Mikulcová

Obyvatelé ghetta Přednádraží, jejich sympatizanti a další aktivisté pochodovali Ostravou za hlasitého bubnování, pokřiků a zvuků píšťalek.

S sebou měli transparenty s nápisy ‚My se nevzdáme, svou pravdu hájíme‘ nebo ‚Přednádraží – symbol diskriminace‘.

Mezi demonstranty, kteří se nenechali odradit ani chladným počasím, byla i Eva Tokárová. Stará se o čtyři děti a má strach, že skončí na ulici.

Přehrát

00:00 / 00:00

Demonstraci sledovala na místě redaktorka ČRo Andrea Čánová.

„Vlastně děti mě zachránily, abych si něco neudělala,“ postěžovala si žena. Dluhy podle vlastních slov nemá, ale přesto jí radnice obecní byt nepřidělila.

Místostarostka centrální radnice Petra Bernfeldová z Hnutí Ostravak, ale trvá na tom, že šanci dostat obecní byt má každý, musí ale splnit podmínky. „Je tam taky posuzování úplnosti podání žádosti. Opravdu nevím, museli bychom jednat o konkrétním případu,“ upozorňuje Bernfeldová.

Pochod zamířil přes centrum k luxusnímu hotelu Imperiál, kde primátor Ostravy pořádal konferenci a jednal s finančníky o sociálních problematice.

Demonstranti si nakonec vymohli audienci u zástupkyně Světové banky a náměstka primátora Martina Štěpánka z ODS. Podle něj je nutné problém řešit, nelíbí se mu, že stát posílá dávky rovnou majitelům ubytoven.

„Je to třeba jedna z věcí, kterou se tady snažíme řešit, aby místo doplatků na bydlení stát skutečně podporoval sociální byty a sociální bydlení,“ vysvětluje Štěpánek.

Andrea Čánová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme