Obyvatele problémové ubytovny v Ostravě má zkrotit větší počet strážníků. Lidé změně nevěří

Hluk, krádeže, nepořádek. To trápí lidi z okolí ubytovny na Žákovské ulici v Ostravě - Mariánských Horách už déle než rok. Radnice se zatím dohodla s policií na posílení hlídek. Místní lidé ale nevěří, že to pomůže.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kvůli amnestii projíždí Karvinou hlídky strážníků

Kvůli amnestii projíždí Karvinou hlídky strážníků | Foto: Andrea Brtníková

Starší žena právě čistí na Žákovské ulici auto od vrstvy ledu, když slyší o ubytovně, okamžitě se rozzlobí. „Kradou, kradou, kradou, lezou do baráku, do dvora. Bez skrupulí a ještě se vám smějí a řeknou: nám stejně nic neudělají,“ říká rozčíleně.

V lokalitě bydlí už 60 let a má tam i malou firmu. Když tam ale před rokem vznikla z budovy tělovýchovné jednoty ubytovna, začaly problémy. Místním došla trpělivost loni na podzim, sepsali petice, stížnosti, žádali po radnici řešení problému. Podle místní starousedlice se ale zásadní pomoci nedočkali.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémové ubytovně hovořila s místními obyvateli i představiteli radnice redaktorka Iva Havlíčková.

„Zlepšilo se to v tom, že tu občas projedou městští policisté. Ale to neřeší to, že vám lezou do baráku. Je to hrozné. Pomohlo by zrušit to, prostě je dát pryč. Nevím, proč se to sem stěhuje,“ dodává naštvaná žena, která své jméno z obavy nechce zveřejnit.

Místostarosta této části Ostravy Jiří Boháč říká, že v oblasti městští policisté posílili hlídky a v době od 20 do 23 hodin tu stráží trvale. Radnice měla schůzku s majitelem, byli tam i na kontrole. Možnosti radnice, jak lidem pomoci, tím ale v podstatě končí.

„Otázka je, kolik lidí tam má být. Oni neměli ani ubytovací knihu, neměli nic. Místo 28 nebo 38 je jich tam přes 50. Takže asi spí na chodbách nebo kde. Pokud tam chceme jít na kontrolu, třeba jen do chodby, musíme to dopředu nahlásit. Tím pádem si tam majitel udělá pořádek a my se k ničemu nedostaneme, k žádným negativním věcem,“ říká místostarosta.

Martin Knopp z firmy, která ubytovnu vlastní, tvrdí, že problémy kromě jedné hlučné oslavy narozenin už pominuly. Podle něj může mít krádeže na svědomí někdo jiný.

„V okolí asi 500 metrů čtverečních je ubytováno mnoho jiných sociálně slabých v jiných objektech, Na železné a tak dále,“ poznamenává.

Dobré zkušenosti s ubytovnou této firmy ale nemají například ani ve Svinově. Starostka Svinova Eva Poštová by uvítala zásadní změny, které by umožnily dostat ubytovny pod kontrolu. „Pravidla pro provoz ubytoven neexistují žádná,“ upozorňuje.

Ubytovny ve svém okolí obvykle nikdo nechce. Kde se objeví, objeví se často i problémy.

Iva Havlíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme