Obyvatelé Říčan vybrali tři miliony na nový stacionář pro seniory. Stát bude celkem 15 milionů

Říčany u Prahy budou stavět denní stacionář pro seniory. Jeho fungování se dá přirovnat ke školce, kam senioři, kteří potřebují trvalou pomoc druhé osoby a často třeba žijí se svými zaměstnanými potomky, přicházejí ráno a večer zase odcházejí. Podobná služba v téměř patnáctitisícovém městě zatím chybí. A protože na stavbu zařízení nebylo v městské kase dost peněz, složili se na něj i místní - ve veřejné sbírce se na něj vybraly tři miliony korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dům pro seniory (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Já ani nikdo z mých kolegů jsme nečekali, že se ty peníze vyberou. Měli jsme kasičky i v dépéesce, některé babičky přispívaly svými 20 korunami, takže to bylo někdy až dojemné,“ vzpomíná ředitelka říčanského domova s pečovatelkou službou Iveta Závodská.

Právě u něj se stacionář začne letos na jaře stavět. Podle odhadů by měl stát 15 milionů korun. Město na jeho stavbu získalo od jednoho dárce pět milionů, měl ale podmínku - tři miliony se musejí vybrat mezi lidmi. A tak město na jaře roku 2012 vyhlásilo veřejnou sbírku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Více informací o říčanském stacionáři pro seniory zjišťovala Alena Rokosová

„Začala se rozbíhat velmi pomalu, po 20 měsících ukázala sounáležitost lidí v Říčanech,“ komentuje iniciátor projektu, městský radní Michal Mrázek zvolený za Klidné město. Za téměř rok a půl se mezi lidmi vybralo jeden a půl milionu korun, za poslední dva měsíce loňského roku stejně tak.

„Máme tady nadějné hudebníky, bratry Vlčkovy, a ti přišli s nápadem, že by mohli udělat koncert, aby se veřejná sbírka rozběhla. Nakonec nezůstalo u jednoho, ale udělali hned tři. Pomáhalo se, kde se dalo, a vznikl řetěz patriotů,“ vysvětluje starosta města Vladimír Kořen zvolený za Klidné město.

Stacionář, který by se měl otevřít letos na podzim, je určený starým, nemocným lidem, kteří potřebují trvalou pomoc jiné osoby. „Pomůže samozřejmě i rodinám, které si budou moci trochu ulevit, když budou moci svého otce či matku do toho zařízení dát,“ říká Mrázek.

„Ti, kterým už je dnes 50, tedy děti těch seniorů, stále musí chodit do práce a jejich rodiče často nemohou být z nejrůznějších důvodů – zdravotních, sociálních - sami doma. Myslím si, že tohle pro ně bude velká pomoc,“ dodává Závodská.

Předběžný průzkum ukázal, že o stacionář zájem bude. Stejně jako o služby říčanského Domu s pečovatelskou službou, ve kterém je všech 98 bytů zcela plných stejně jako pořadník žadatelů.


Zvětšit mapu

Simona Bartošová, A.Rokosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme