Obyvatelé Semil rozhodnou, zda chtějí ve městě geotermální elektrárnu

Kromě výběru prezidenta budou lidé v Semilech v pátek a sobotu rozhodovat i o výstavbě geotermální elektrárny. Ve všech deseti volebních místnostech mají voliči možnost podepsat petici proti její výstavbě. Tu připravila radnice, přestože projekt podporuje.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Geotermální elektrárna (ilustr. obr.)

Geotermální elektrárna (ilustr. obr.) | Foto: European Commission Audiovisual service

Podle starosty Semil Jana Farského ze Starostů pro Liberecký kraj chce radnice zjistit, jestli lidé o alternativní způsob získávání energie mají vůbec zájem.

„Pokud budou většinově proti, tak spolupráci zastavíme. Pokud se najde 20 procent voličů, kteří budou proti, tak to bereme jako hlasy, které jsou pro vyhlášení místního referenda a v dalším kole bychom uspořádali místní referendum,“ říká starosta a pokračuje:

„Sám jsem zvědavý, jaký bude výsledek. Je to tak, že geotermální energie je příležitostí. Pokud ji nebudeme realizovat, město bude pokračovat dál v zaběhnutých kolejích a nic hrozného se nestane. Zároveň je to ale možnost, jak impuls do rozvoje dodat a to by myslím byla škoda přejít.“

Vedení města kromě petice dokonce pořádalo i dvě debaty s místními. Výstavbu geotermální elektrárny připravuje radnice už pět let. V územím plánu počítá s pozemkem pro geotermální vrty v blízkosti sídliště Řeky. Nechala už ve spolupráci s ministerstvem životního prostředí zpracovat geofyzikální průzkum.

Geotermální vrt | Foto: Miroslav Zimmer

Podle Farského příprava projektu stála zhruba milion korun a smlouva se společností Entergeo, která chce lidem nabídnout levnější teplo, je před podpisem.

Obyvatelé sice vítají, že by mohli platit méně za elektrickou energii, elektrárna má však vyrůst v těsné blízkosti sídliště, a to je jeden z důvodů, proč se záměr některým lidem nelíbí. Zároveň se bojí i hluku a vibrací při hloubení pět kilometrů hlubokých vrtů, ale hlavně následných otřesů.

Pokud se pod petici podepíše 50 procent zúčastněných voličů, město výstavbu okamžitě zastaví. Pokud bude proti nejméně 20 procent, vyhlásí referendum. O tom ale rozhodne až únorové zastupitelstvo. Výsledky petice semilská radnice svým občanům oznámí v pondělí.

Jak pracuje experimentální geotermická elektrárna ve francouzském Soultzu | Foto: ČTK

Eva Malá, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme