Obyvatelé Spořilova opět protestovali proti kamionům

Proti kamionové dopravě protestovalo v blízkosti Spořilovské ulice v Praze asi 150 lidí. Sídlištěm projede denně téměř 11 tisíc nákladních aut. Místní si stěžují na nadměrný hluk a znečištěné ovzduší. Podle nich může za jejich problémy stát, protože nedokázal dostavět Pražský okruh, který by dopravě na Spořilově výrazně ulevil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídliště Spořilov v Praze | Foto: Filip Jandourek

Dopravní situace se na Spořilově zhoršila poté, co byla v roce 2010 zprovozněna jižní část Pražského okruhu a těžká nákladní doprava nesmí na Jižní spojku. Při cestě od Hradce Králové tak musí kamiony projet Spořilovskou ulicí na dálnici D1.

Deset tisíc lidí na tamním sídlišti se tak musí potýkat se zhoršeným vzduchem a nadměrným hlukem a mnoho z nich má zdravotní problémy. Místní proto proti tomu bojují a svitla jim naděje na zlepšení situace. Hygienici totiž zrušili hlukovou výjimku, která v oblasti dosud platila.

Přehrát

00:00 / 00:00

Obyvatelé Spořilova protestovali proti kamionům. O tématu jsme ve Stalo se dnes mluvili s Janou Růžičkovou z občanského sdružení SOS Spořilov.

„Zatím ale ještě není výjimka v plné právní platnosti, protože Technická správa komunikací hlavního města se odvolala a my čekáme, jak to dopadne. Naděje, které s tímto spojujeme, jsou, že by došlo k odvedení podstatné části kamionů z našeho sídliště,“ uvedla ve Stalo se dnes Jana Růžičková z občanského sdružení SOS Spořilov.

Upozornila, že zatím byly kamiony vymístěny ze všech oblastí. „Z oblasti Jižní spojky, Krče, Bráníka, Chuchle, Barrandova i Říčan. A to byla vždycky třetina dopravy. Čili dneska je situace taková, že zde projíždějí úplně všechny kamiony z celé Prahy. A vlastně mají zákaz do všech středočeských obcí.“

Řešením by proto podle ní bylo, aby byla doprava rovnoměrně rozdělena do těchto oblastí do doby dostavby určitého opatření u Kačerova. „Kam by měla být část z této dopravy směrována zhruba do roka,“ dodala.

Růžičková připomněla, že sdružení požaduje předběžné opatření o uzavření Spořilovské spojky kamionové dopravě. Dodala, že proti kamionové dopravě na Spořilově bojují také zástupci Prahy 4.

„Jestliže jiné oblasti mají nárok si osadit zákazové značky, tak by to měl mít i starosta naší městské části, Prahy 4, který proti tomu opatření také protestuje. A mělo by se brát v úvahu i mínění občanů,“ dodala.

Ondřej Houska, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme