Obyvatelé stanového městečka ve Varech se chladu nebojí

Zhruba 800 tzv. batůřkářů dorazilo za první dva dny na lehkoatletický stadion v karlovarské čtvrti Tuhnice, kde i letos vyrostlo stanové městečko. Podle některých odhadů je to o něco méně než v předchozích letech. Svou roli sehrálo chladné počasí a také možná desetikorunové zdražení místa pro stan.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanové městečko v Karlových Varech | Foto: Vladimír Kroc

Za postavení stanu už nezaplatíte 70, ale 80 korun. Václav, který sem dorazil letos poprvé, přijel s partou spolužáků a spolužaček s tím ale žádný problém nemá. Naopak, moc se mu tu líbí…

„Super. Organizace stanového městečka je to, co mě tu zatím nadchlo. Je to 24 hodin přístupné, můžeme si tu schovat skaty a nemusíme se bát, že nám to někdo ukradne,“ říká zhruba 17letý mladík. Kromě filmů, především dokumentárním, holduje long-boardigu.

„To jsou dlouhé skateboardy na ekologickou přepravu po městě,“ vysvětluje. „Je to lehké, mohu to vzít do autobusu, je to stejně rychlé jako kolo. Jezdíme ze stanového městečka do centra za 5 minut, což je rychlejší než autobusem,“ libuje si Vašek.

Díky svému Longboardu nebude patřit mezi zákazníky historicky první půjčovny kol - ta má svůj stan u východu z areálu stanového městečka.

„Lidé musejí být akreditovaní, mít festivalový pas. Zaregistrují se a pak si na kterémkoli stanovišti mohou půjčit kolo. Když ho do hodiny vrátí na kterémkoli stanovišti, mají to zadarmo. Kolo si ale mohou nechat až 4 hodiny. Každá hodina je pak za 100 korun,“ popisuje Andrea Schlicová, ze Ski a Bike centra Radotín, které půjčovnu provozuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do stanového městečka se na 46. Mezinárodním festivalu Karlovy Vary vypravil Petr Kološ

Zdá se, že o kola je zájem. Z původních 60 kusů tu stojí jen 8. A my míříme s reportážním mikrofonem zase k dalšímu stanu. Zvuk elektromotoru, který slušíte, patří našim segweyům, které jsou našimi karlovarskými reportážními vozítky.

„Dávám do kupy stan kvůli tomu silnému větru. Ve stanovém městečku jsem poprvé, ale na festivalu byla jsem byla víckrát. Jezdím sem díky skvělé atmosféře,“ pochvaluje si Anny z Británie, u svého zeleného stanu a pokračuje:

„Je to tu úžasné. Jako to říct, světové, ale zároveň bez stresu a s příjemnými filmovými osobnostmi.“
.

Na dohled odtud staví stan Lukáš a Vašek. Zvedá se vítr a tak i oni, stejně jako Anny zabezpečují stan proti větru…

„Proti zimě máme spacák asi do -25,“ říkají svorně. „Proč vozit dříví do lesa,“ smějí se chlapci a mě dochází jasné, proč stavěli stan tak blízko osamělé Britky.

Petr Kološ Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme