Obyvatele středních Čech dusí smog. Některé školky a družiny omezují vycházky

Střední Čechy trápí smog. Polétavý prach téměř na všech měřících stanicích překračuje povolený limit. Nejhorší situace je v Příbrami, Berouně, Mladé Boleslavi a Kladně. Lékaři doporučují lidem omezit větrání i vycházení. Radnice pak žádají řidiče, aby pokud možno nejezdili auty. Upravit program musely už i některé mateřské školy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smog v Mladé Boleslavi - pohled na rychlostní silnici R10 | Foto: Jana Huzilová

Do školky v Kladně-Švermově chodí více než 50 dětí. Všechny si dnes vzaly s sebou boby, sáňky nebo takzvané lopaty a pekáče na sjíždění blízkého kopce. Vycházku a s ní i hry na sněhu jim však ráno kvůli smogu zakázala vedoucí školky Helena Hrynovská.

„Na internetu pravidelně každý den teď v zimě sleduji stránky Českého hydrometeorologického ústavu, kde je přesně i lokalita, kde se měří, to znamená Havlíčkovo náměstí. Naše školka je blízko tady toho měřícího zařízení. Výsledky měření se řídíme. Pokud je tam pětka, to znamená, že nemůžeme vycházet ven,“ uvedla Hrynovská.

Přehrát

00:00 / 00:00

V kladenské školce natáčel redaktor Pavel Pavlas.

Děti místo procházky tráví čas uvnitř školky. Hrají si, malují nebo zpívají.

Kladno-Švermov leží v údolí. Kouř a prach trápí zdejší obyvatele v zimním období několikrát do měsíce. Podle Heleny Hrynovské si však za to místní lidé mohou tak trochu sami.

„Bohužel v těsné blízkosti školky bydlí dost starších lidí, kteří topí ještě v lokálních topeništích, v kotlích, takže si myslím, že spousta smogu je způsobená tím lokálním topením. Když jsem šla včera z práce, tak jsem byla nepříjemně překvapená, jak se to tady okolo z komínů kolem naší školky valilo,“ řekla Hrynovská.

Smog bude trápit Českou republiku i v následujících dnech. Podle meteorologů by se situace mohla zlepšit na začátku příštího týdne.

Jak vzniká smog | Foto: Michal Jindra

Pavel Pavlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme