Obyvatelé Týnce nad Sázavou si zvykají na novou zeleň. Mnohým se změna nelíbí

V Týnci nad Sázavou vysadili tisíce nových keřů a stromů. Zatímco zástupci města jsou se vzhledem zeleně spokojení, lidé změny přijímají velmi pozvolna a některým doslova vadí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podzimní alej

Podzimní alej | Foto: Ladislav Bába

„Vysadili listnáče, vím, že je to nějaký přísun kyslíku, ale tady byly nádherné smrky a všechno to vykáceli. Devadesáti procentům občanů se nelíbí, co tady je. Všude kameny, zapadá to listím, bude to vypadat hrozně. Levandule vysadili, je to přeplácané. To je můj názor.“

„Spíš si člověk zvyká. Na staré stromy jsme byli zvyklí, některých je mi i líto, brali je možná zbytečně.“

Tak hodnotí proměnu někteří z oslovených obyvatel Týnce. Další občané názor na novou výsadbu říkali jenom mimo mikrofon. Z deseti oslovených hodnotili současnou podobu městské zeleně kladně dva.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak si obyvatelé Týnce zvykají na novou podobu městské zeleně, zjišťovala reportérka Věra Hájková

Místostarostka za TOP 09 Adriana Bursová ale tvrdí, že si lidé pomalu zvykají.

„První fáze byly samozřejmě nešťastné a smutné, protože kácení stromů je vždycky věc, která člověka bolí. Ale dneska, když už vidíme nové zasazené lokality, nové keříky, nová stromořadí, tak si myslím, že už to lidé vnímají pozitivně a líbí se jim to,“ říká Bursová.

Obnova zeleně je v Týnci nad Sázavou opravdu velká a dotkla se celého města. S projektem pomáhá Marek Lempochner z vlašimského Svazu ochránců přírody.

„V Týnci nad Sázavou bude v letošním roce vysázeno celkem 390 alejových stromů a více než deset tisíc keřů. Celkové náklady na projekt včetně drobných zemních prací, ošetření stromů a pomocných prací vychází na pět milionů 600 tisíc včetně DPH,“ upřesnil.

Proměnou chce radnice sjednotit vzhled města

Velikost nových osázených ploch a počty rostlin vyvolávají u obyvatel otázky ohledně následné údržby. Často lze slyšet námitky, že to bude zarostlé plevelem. Místostarostka města s tím ale nesouhlasí.

„Už v letošním roce jsme si pomohli jako město, že jsme požádali úřad práce o veřejnou službu, takže čtyři zahradníci nám tady pomáhali s údržbou. V tomto budeme i nadále pokračovat, pokud vznik nových technických služeb nebude eventuálně řešit údržbu zeleně jako takové. Nebo pokud nebude jiná firma, která by se nám o zeleň starala,“ vysvětlila Adriana Bursová.

Obnovou zeleně chce vedení města sjednotit vzhled Týnce. K tomu má přispět i nové jednotné označení cílů. Letos tady také propojili pěší zónou dvě části s obchody, aby měli alespoň pocitově centrum, které zde chybí.

„Vytvořili jsme tam nové chodníky a součástí toho samozřejmě byla i zeleň a nová výsadba stromů, keřů a kytiček,“ doplnila místostarostka.

Kdy si obyvatelé Týnce na novou zeleň zvyknou, jasné není. Třeba to bude už na jaře, až nové keře rozkvetou.

Věra Hájková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme