Obyvatelé újezdu Boletice získají samostatnost. Bojí se budoucnosti

Obyvatelé vojenského újezdu Boletice v jižních Čechách se nechtějí rozloučit s armádou. Žijí zde v poklidu spolu s vojáky, izolováni zvláštním režimem vojenského újezdu, a bojí se změny. Ani už jim příliš nevadí, že musí strpět zákazy vstupu, závory, střelbu a vojenská cvičení. Ministerstvo obrany však rozhodlo, že 1. ledna roku 2015 má toto soužití s armádou skončit. Lidem je to líto. Navíc mají pocit, že jim vojáci upírají majetek.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Osada Polná na Šumavě ve vojenském újezdu Boletice

Osada Polná na Šumavě ve vojenském újezdu Boletice | Foto: Petra Benešová

„Bydlení je tu docela dobré,“ pochvaluje si Petra. „Jen by tu mohl vzniknout nějaký krámek.“ Když vzpomíná na své rozhodnutí, zda chce mít Polnou jako samostatnou obec, říká: „Bylo mi to jedno, příliš jsem o tom neuvažovala. Je pro mě důležité hlavně to, že tady bydlíme.“

Matka dvou dětí Petra žije v Květušíně, největší osadě vojenského újezdu Boletice, od narození. V anketě zaškrtla, že chce samostatnou obec, aniž by tušila, co z toho bude. Jasnější představu má vojenský pyrotechnik a zároveň obyvatel obce Ivan Novotný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Obyvatelé vojenského újezdu Boletice získají samostatnost, bojí se budoucnosti

„Pro všechny to bude velkou novinkou. Pro spoustu obyvatel to bude znamenat velkou zodpovědnost, a to i pro místní lidi, kteří budou zvoleni do samosprávy nově vznikající obce,“ uvažuje.

Ivan Novotný je lehce rozpolcený – jako ostatně i jeho sousedi. Všichni tu totiž pracují pro vojáky a teď se mají osamostatnit. Tento vnitřní rozpor vystihuje správce vojenských lesů, který zastupuje osadu Květušín v jednání s úřady a armádou.

„Lidé se neradi rozhodují sami za sebe,“ říká. „Nám tu přitom jsou podsouvána obecná tvrzení typu: Budete mít starostu a budete se rozhodovat sami za sebe.“

Pohled na Boletice ve vojenském výcvikovém prostoru | Foto: Petra Benešová

Hodně lidí v Květušíně nemá práci. Zato je tu bezpečně, skoro žádná kriminalita, nízké nájmy, lidé mají minimum starostí, protože všechno zajišťuje armáda. Největší strach z budoucnosti mají Romové. Zastupuje je Pavel Kubizňa, který se obává, že poklidný život brzy skončí.

„Díky tomu, že je to tu hlídáno vojáky, je tady klid. Mnoho lidí se sem neodváží. 1. ledna 2015 budeme obec. Kde vezmeme peníze třeba na volby?“ bojí se.

„Je tu hodně dětí. Potřebují školku nebo nějaké houpačky,“ doplňuje Petra, na co všechno jsou potřeba peníze.

Lidé se bojí, že obec nebude mít peníze

Peníze musí být i na nové hřiště. Stejně jako na odklízení sněhu nebo údržbu zeleně. Ministerstvo obrany lidem slibuje peníze do začátku, ale kolik to bude, to si úřad nechává pro sebe.

Zástupci občanů však od armády nechtějí finance, ale pozemky. Něco už armáda nabídla, ale to je podle Ivana Novotného žalostně málo.

„Chtějí nám předat intravilán obce, vodovodní řád, elektrické přípojky a podobně. Jde o věci, jejichž údržba stojí nemalé peníze. Když nám je předají, vlastně tím ušetří,“ počítá.

Také Novotného soused z Květušína Pavel Kubizňa tvrdí, že armáda obci nedává skoro nic. Jen prý předstírá velkorysou nabídku, ale v konečném důsledku si nejhodnotnější majetek nechává pro sebe.

Po sovětské posádce zůstaly ve vojenském prostoru Boletice panelové domy, které dnes slouží jako bydlení pro české vojáky | Foto: Petra Benešová

To Oldřich Frolich, správce Vojenských lesů a statků, se obává, že i když nová obec nějaký majetek od armády získá, nebude se o něj umět starat. „Mám strach, aby se majetek postupně neukrajoval. Dostaneme se do dluhu, prodáme barák. Podobných příkladů jenom v okolí je tady hodně,“ říká.

Ministerstvo je zatím neoblomné

Ministerstvo nabízí vznikající obci celkový majetek v účetní hodnotě 34 milionů korun. Obci by měl připadnout i rekreační areál na břehu rybníku Olšina. To je podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška výhodný majetek.

„Bude skutečně pouze na obci, zda ho bude chtít privatizovat, nebo si ho nechat. Zda jej bude využívat pro turisty, školy v přírodě nebo pro dětské tábory,“ uvažuje.

Taková nabídka lidem nestačí. Nová obec by podle nich měla od armády dostat všechny pozemky vyčleněné z újezdu. Na vyjednávání mají ještě tři roky. Ministerstvo obrany zatím trvá na tom, že pozemky nové obci nevydá.


Zvětšit mapu: Polná je jednou z obcí, které získají samostatnost

Ivan Studený Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme