Obyvatele v okolí R48 trápí hluk, silničáři postavili stěnu jen na jedné straně cesty

Na jedné straně rychlostní silnice R48 mezi Rychalticemi a Frýdkem-Místkem chybí protihluková stěna. Auta tak obtěžují obyvatele okolních vesnic, nadměrný hluk z dopravy potvrdilo i měření hygieniků. Například lidé z osady Lysůvky už sepsali petici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protihluková stěna (ilustrační foto)

Protihluková stěna (ilustrační foto) | Foto: Josef Hána

„Lidé jsou rozhořčení a někteří zvažují, že svoje domy prodají a půjdou jinam kvůli tomu,“ říká třiačtyřicetiletá Alice Ondráčková z Lysůvek.

V osadě žije už 18 let a absolutně nechápe, proč stavaři postavili protihlukové stěny pouze na jedné straně silnice. Z druhé strany odděluje Lysůvky od rychlostní komunikace jen obyčejný plot.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lidé z okolí rychlostní silnice R48 si stěžují na nadměrný hluk z dopravy. O jejich problém se zajímala Andrea Čánová

„Takhle se to odrazí jen od jedné zábrany a jde to vlastně nahoru do kopce. Už museli dopředu vědět, že tady ten hluk bude,“ kroutí hlavou paní Alice.

Chybějící protihluková stěna se ve velké míře podepsala i na životě paní Kamily. Má tu smůlu, že s manželem a dvěma dětmi bydlí v domku, který těsně sousedí s rychlostní komunikací.

„Člověk nemůže spát, nemůže otevřít okno. Pokud větráme, tak jenom v době, kdy nespíme. Takže omezení je to obrovské,“ popisuje paní Kamila. „Vůbec by nás nenapadlo, že se to postaví bez stěny,“ dodává.

ŘSD slibuje mobilní stěnu

Mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl na dotaz Českého rozhlasu uvedl, že už příští rok bude kolem silnice mobilní protihluková stěna.

„Mají velmi solidní parametry právě omezování hluku z dopravní intenzity. Už v roce 2016 tam tyto protihlukové stěny budou,“ slibuje mluvčí.

V budoucnu by podle něj mobilní stěnu měla nahradit stabilní protihluková zábrana.


Zvětšit mapu

Andrea Brtníková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme