Obyvatelé vojenských újezdů by osamostatnění uvítali, mají ale i obavy

Lidé z vesnic ve třech vojenských újezdech rozhodovali o víkendu o tom, zda se z nich má stát samostatná obec, nebo zda se přičlení k nějaké stávající obci poblíž. Ministerstvo obrany plánuje zeštíhlit vojenské újezdy Boletice, Hradiště a Libavá a pro tamní obyvatele uspořádalo anketu, ve které mohli rozhodnout o své budoucnosti. Výsledky anket budou dnes zveřejněny.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libavá - anketa

Libavá - anketa | Foto: Alena Vykydalová | Zdroj: Český rozhlas

Ministerstvo obrany uzná platnost výsledků anket, pokud byla účast alespoň 35 procent. To nesplnily pouze dva okrsky z vojenského újezdu Libavá. Tento újezd se vyčleněním pěti obcí zmenší o čtvrtinu dosavadní rozlohy. Nyní v něm žije 1 074 obyvatel, z toho 851 lidí mohlo vyjádřit v anketě své přání budoucího uspořádání.

„Aby to už konečně přešlo do civilu, aby to armáda tady přestala už ničit. Že si tady budeme moci koupit baráky. Obec už bude rozhodovat sama o sobě a armáda nebude rozhodovat, co se tady zbourá, co ne,“ uvedl jeden z obyvatel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lidé ve třech vojenských újezdech v anketě rozhodovali o budoucnosti svých obcí. V Libavé natáčela reportérka Alena Vkydalová

Někteří obyvatelé ale neskrývali jisté obavy: „Samozřejmě, že z toho čekáme problémy. Protože začneme jako nová obec od začátku. Armáda řešila různé problémy, například školství, dotace. Co nám zbude? Máme na výběr? Myslím, že anketa je zbytečná, protože vláda si udělá svoje.“

Jakým způsobem bude postaráno o potřeby obyvatel v Libavé, je podle přednosty újezdu Josefa Dřímala předmětem jednání několika ministerstev. A to prý tak, aby se jejich životní podmínky nezhoršily.

„Celé to území patří státu. To znamená, že všechno, co zde lidé užívají, mají pouze pronajaté a za všechno musí platit nájmy. Jakmile proběhne optimalizace a vyčlenění obcí a intravilánu těchto obcí, lidé budou moci klasicky kupovat pozemky, restaurace, domy, byty a další nemovitosti,“ přiblížil.

Dodal, že újezdní úřad bude fungovat i po osamostatnění, vedle obecního úřadu. „Bude zase další jednání mezi obyvateli, zastupitelstvem a armádou, co si která složka přebere. Služby a infrastruktura budou teď dalším cílem jednání, aby obyvatelé měli to, co vesměs chtěli,“ doplnil.

Nové znění zákonů týkajících se zmenšení vojenských prostorů předloží ministerstvo obrany vládě a parlamentu v polovině roku 2013, s novými hranicemi se počítá v roce 2015.

Alena Vykydalová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme