Obyvatelé vojenských újezdů se v anketě vyslovili pro vznik čtyř nových obcí

V Česku vzniknou čtyři nové samostatné obce, které se vyčlení z vojenských újezdů Libavá, Boletice a Hradiště. O víkendu se obyvatelé újezdů vyjadřovali v anketě ke své budoucnosti – lidé si mohli vybrat buď sloučení s již existující obcí v okolí, nebo úplnou samostatnost.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenský újezd Libavá - anketa

Vojenský újezd Libavá - anketa | Foto: Alena Vykydalová | Zdroj: Český rozhlas

Vzniknou tak čtyři samostatné obce – město Libavá s místní částí Heroltovice, Luboměř pod Strážnou, Lučiny a Polná na Šumavě. U zbylých sídelních útvarů bude ministerstvo obrany jednat o připojení k již existujícím obcím.

Výsledky ankety mají ministerstvům obrany a vnitra sloužit jako podklad při přípravě změny nynější legislativy, která upravuje hranice vojenských újezdů. Od změny si armáda slibuje vyřešení restitučních nároků, problémů s památkami a v neposlední řadě i snížení výdajů na provoz.

Proces skončí za tři roky

„Armáda zabírá příliš mnoho území. Udělali jsme si statistiku a v porovnání se všemi okolními zeměmi jsou tu zábory v přepočtu na počet vojáků zdaleka nejvyšší. Snížení o třetinu je zcela namístě, bylo to v plánu už deset let, akorát zbývalo přikročit odvážně k akci,“ vysvětluje ministr obrany Alexandr Vondra.

Přehrát

00:00 / 00:00

Důvody pro zmenšení vojenských prostorů vysvětlil v Ozvěnách dne ministr obrany Alexandr Vondra

Celý proces má trvat asi tři roky. „Hranice vojenských újezdů musí být změněny zákonem, budou muset být určeny katastry, celá řada dalších věcí. Předpokládáme, že letošní rok zaberou přípravy, příští rok počítám s tím, že budou změněny zákony a rozhodující bude rok 2014,“ věří ministr.

Vondra očekával, že se obyvatelé Libavé na Olomoucku a Polné na Šumavě vysloví pro samostatnost. Rozhodnutí lidí z Luboměře u Libavé a Lučiny v Hradišti ho však překvapilo. „Mysleli jsme, že budou volit spíše připojení k nějaké obci v okolí, ale touha po svobodě je zřejmě silnější, výsledky byly přesvědčivé.“

Prostor, který armáda opustí, bude podle Alexandra Vondry bezpečný: „Určitě provedeme základní pyrotechnickou očistu, ale tyto sídelní útvary jsou v okrajových částech vojenských újezdů a tam znečištění není tak silné.“

Obavy z budoucnosti

Samostatnost přinese obyvatelům nových obcí stejná práva i povinnosti, jako mají obyvatelé běžných obcí. Budou moci například odkoupit od armády domy a pozemky, což vítají především mladší obyvatelé.

Samostatnost však vzbuzuje i řadu otázek. Lidé se obávají, zda bude zachována dobrá dopravní obslužnost, kterou jim dnes zajišťuje armáda. Obavy budí i stav komunikací, vodovodů či kanalizace, do kterých se desítky let neinvestovalo. Místní proto chtějí vyvolat jednání s ministerstvem obrany, po kterém budou chtít, aby tuto infrastrukturu dalo ještě před osamostatněním obce do pořádku.

Lepší služby, horší doprava. Lidé v Luboměři z odchodu vojáků nejásají

Číst článek

Nové znění zákonů týkajících se zmenšení vojenských prostorů předloží ministerstvo obrany vládě a parlamentu v polovině roku 2013, schváleny by měly být do poloviny roku 2014, tak aby v roce 2015 mohl být celý proces ukončen.

Jana Zemková, Tereza Janouškovcová Bartůňková, bre, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme