Obyvatelé Zadní Třebaně si stěžují na provizorní most. Je příliš hlučný a starý

Obyvatelé Zadní Třebaně ve středních Čechách řeší problém s provizorním mostem. Podle místních je totiž příliš hlučný. Most si obec zapůjčila od Správy státních hmotných rezerv v roce 2013, kdy se obcí prohnala povodeň.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Provizorní most | Foto: Michal Záboj

V obci Zadní Třebaň stojí most už dva roky. Původní stavbu totiž poškodily přívalové deště a velká voda.

Denně přes něj projede až dva a půl tisíce aut, a to nejen osobní vozy, ale i nákladní auta a autobusy.

Kvůli vysokému hluku místní nemůžou spát, a sepisují proto i petici, aby obec postavila most nový.

„Večer vůbec nemůžete otevřít okna, protože je to opravdu rachot. Uspíte dítě, vzápětí se vám probudí a křičí ze spaní, protože nemůže spát. Jakýkoliv přejezd auta je tak hlučný, že se u toho nedá žít,“ potvrzuje paní Lidie, která bydlí jen pár metrů od řeky.

Při přejezdu aut přes most dosahuje hluk podle odborníků více než 100 decibelů.

Kromě toho chybí i oddělené lávky pro pěší. Před mostem sice stojí dopravní značka, která zakazuje vstup chodců na most, i přesto ale přes most pěší normálně přecházejí.

Podle Správy státních hmotných rezerv, která mosty zajišťuje, jsou ale současné mosty už na hranici životnosti. Už teď proto Správa jedná spolu s ministerstvem dopravy o nákupu nových mostů, které by měly být především méně hlučné.

Stavba nového mostu by měla začít už v srpnu.

Provizorní mosty využívají hlavně obce, které voda odřízla od ostatních míst. Slouží hlavně k zajištění nouzové dopravy při povodních.

Pro obce, které nemají v rozpočtu na nový most, je půjčuje Správa státních hmotných rezerv bezplatně na tři roky. Od roku 1997 do roku 2013 Správa propůjčila obcím po celé republice přes 120 provizorních mostů.

Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme