Obžalovaní v ostravské větvi metanolové kauzy dostali tresty od 5,5 do 8,5 roku

Šest lidí obžalovaných v takzvané ostravské větvi metanolové kauzy dostalo dnes u zlínského krajského soudu tresty od 5,5 do 8,5 roku vězení. Podle obžaloby kupovali muži otrávený alkohol od zlínských dodavatelů a šířili ho na Ostravsku. Na svědomí mají devět životů. Obžalovaných bylo celkem sedm, jednoho však soud viny zprostil. Rozsudek není pravomocný a odsouzení už se proti němu odvolali. A odvolal se i státní zástupce.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aktéři ostravské větve metanolové kauzy u Krajského soudu ve Zlíně

Aktéři ostravské větve metanolové kauzy u Krajského soudu ve Zlíně | Zdroj: ČTK

Státní zástupce Jiří Zemek Českému rozhlasu řekl, že je spokojený s rozhodnutím o vině, ne však s výší trestu.

„Co se týká trestu, tam jsem se u čtyř ze šesti obžalovaných odvolal na místě v jejich neprospěch, protože ty tresty mi přišly mírné, a u dalších dvou jsem si ponechal lhůtu a budu odvolání zvažovat,“ řekl Zemek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rozsudcích v ostravské větvi metanolové kauzy mluvil státní zástupce Jiřího Zemek

Původně některým aktérům kauzy hrozily tresty ještě vyšší – za obecné ohrožení mohli dostat až doživotí, státní zástupce však už dříve na základě stanoviska vrchního soudu zmírnil kvalifikaci na zvlášť závažný zločin ohrožování závadnými potravinami. Obžaloba muže viní ze zodpovědnosti za smrt devíti lidí a otravu dalších čtyř.

Podle obžaloby dostal na severní Moravu otrávený alkohol prodejce Martin Jirout, jemuž zlínský soud loni v květnu při projednávání hlavní větve kauzy uložil 16 let vězení.

Údajně zprostředkoval dodávku asi 2300 litrů alkoholu otráveného metanolem pro Michala a Miroslava Klöselovy do Havířova. Podle státního zástupce se alkohol přes distributory Martina Posládka, Martina Svobodu a Václava Zlámala dostal ke spotřebitelům.

Klöselovi i Posládek byli obžalováni z obecného ohrožení, zbylí dva z ohrožování zdraví závadnými potravinami. Podle obžaloby mají na svědomí pět životů.

Ohrožování zdraví závadnými potravinami se podle obžaloby dopustili i další muži z ostravské větve, Petr Čagan a Bohumil Malátek. Čagan údajně opatřil Malátkovi 150 litrů alkoholu, po jehož vypití zemřeli na Přerovsku dva lidé, Malátek má údajně na svědomí i další ženu. Čagan prý dodal i alkohol do Brna, kde jeho konzumaci nepřežil další muž.

Absence lítosti

Až na Michala Klösela, jemuž soud uložil sedm let vězení, všichni muži vinu popírají. Tvrdí, že o jedu v alkoholu nevěděli. Hájí se, že od pokoutních dodavatelů odebírali alkohol dlouhodobě, a tím si byli jistí, že následky nemá. Tomu věřili i v případě poslední, smrtící dodávky.

Státní zástupce u nich upozornil na motiv v podobě zisku, absenci lítosti, na projevenou aroganci a nulovou odvahu převzít odpovědnost za své činy.

Posládkovi soud uložil 8,5 roku, Čaganovi 7,5 roku, Svoboda a Malátek dostali sedm let, Zlámal 5,5 roku. Miroslava Klösela senát obžaloby zprostil. Pěti mužům podle Zemkova návrhu hrozilo pět až 12 let, Zlámalovi tři až deset let.

Soud uložil odsouzeným také peněžní náhrady. O ni se uchází pozůstalí po obětech, stát i zdravotní pojišťovna. Jedná se o statisícové až milionové částky.

Kromě toho soud mužům uložil také propadnutí věcí sloužících pro páchání trestné činnosti a zákaz činnosti oboru. Rozsudek si vyslechli pouze tři – Zlámal, Čagan a Svoboda, ostatní se k soudu nedostavili.

Metanolová kauza | Foto: Český rozhlas

ČTK, Roman Verner, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme