Oceláři v ostravském Evrazu se bojí o práci. Čeká je další přerušení výroby

Zaměstnanci ostravské ocelárny Evraz Vítkovice Steel se smiřují s dalším nuceným přerušením výroby. V prosinci se kvůli situaci na trhu zastaví část hutní firmy a přímo se to dotkne asi 250 lidí. Ostatní provozy budou fungovat normálně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Areál EVRAZ VÍTKOVICE STEEL | Foto: Google Maps

I když vedení společnosti v tuto chvíli neplánuje propouštění, nejistota je podle tamních odborů velká. Navíc pořád není jasné, jak dopadne chystaný prodej firmy.

„Žádný den nevíte, na čem jste, pořád to mění. Jednou to pojede, pak to zase nepojede…“ Takto se v létě oceláři zlobili, když museli zůstat doma s částečným platem. Nucených odstávek už mají za sebou několik. A teď se situace znova opakuje. „Tady se nedozvíte vůbec nic, nikdo vám nic neřekne.“

V prosinci se zastaví jen ocelárna v rámci ostravské části Evrazu a mezi 21. prosincem a 2. lednem bude plánovaná dovolená pro všechny. Otázka, co bude dál, visí ve vzduchu podobně jako už mnohokrát.

Hrozí i stávka

Že jsou lidé nervózní, potvrzuje i Roman Ďurčo z tamní odborové organizace. Podle něj byly ještě před několika dny informace od zaměstnavatele úplně jiné a omezení práce mělo být mnohem menší.

„Vnímáme v dobrém to, že to pojede. Nicméně teď ještě bude předmětem jednání s vedením společnosti, zdali budou oceláři doma na 60 procentech,“ říká Ďurčo a dodává:

„My to chceme znovu otevřít a ve světle těchto nových informací, které se objevily. Nicméně kroky vedení společnosti se nám zdají velice nepředvídatelné a nevíme, co si o tom máme myslet.“

Odboráři v Evraz Vítkovice Steel jsou už delší dobu ve stávkové pohotovosti. Příští týden začíná kolektivní vyjednávání a kvůli obavám z výsledku odbory nevylučují vyhlášení stávky.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme