Ochranáři chtějí odlesnit Žďárské vrchy. Kvůli zahnízdění sokolů

Ve Žďárských vrších by opět mohly být vidět vrcholky skal. Přírodovědci z chráněné krajinné oblasti plánují vybrané skalní útesy odlesnit od smrkových porostů. Jejich přáním je, aby se v nich opět zahnízdil sokol stěhovavý, tak jako před lety.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sokol stěhovavý | Foto: stock exchange

Sokol stěhovavý se v posledních deseti letech vrací na svá historická hnízdiště. Žďárské vrchy byly jeho domovem ještě v 50. letech minulého století, kdy tam převažovalo bezlesí. To už dnes neplatí.

„Skalní útvary se skryly v rozsáhlých lesních komplexech a to je pro sokola nevýhodné, i když třeba pro výra nebo krkavce jsou to lokality vhodné,“ říká ornitolog Jaromír Čejka.

Přehrát

00:00 / 00:00

O návrhu odlesnit Žďárské vrchy kvůli sokolům informovala reportérka Hana Mikulincová

Ochranáři se kvůli návratu sokola stěhovavého sešli s vlastníky a uživateli lesů a jednají o možnosti vymýtit porost do určité vzdálenosti od skal. Aby to však fungovalo, museli by se ukáznit i turisté.

„Protože samozřejmě pokud by došlo k zahnízdění sokola, nastala by přísná ochranářská opatření a skalní útvary by byly v době hnízdění znepřístupněné,“ upozorňuje Jaromír Čejka.

Konkrétně jednají ochranáři o Bílé skále u Křižánek. Právě tam sokol kdysi hnízdil. Teď tu ale vede modrá turistická značka na Devět skal. Ochranáři se ptají i anketou na svých stránkách.

„Od malinka jsem byla učená ke vztahu k přírodě, takže bych to respektovala. Co se týče ochrany přírody, já to vítám,“ přijímá návrh ochranářů paní Hana, majitelka zverimexu ve Žďáře nad Sázavou.

Hana Mikulincová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme