Ochránci přírody rozmístili v Jeseníkách fotopasti na monitoring kamzíků

Kamzíky v Jeseníkách sledují fotopasti. V nejcennějších partiích pohoří je nechali instalovat ochranáři přírody. Chtějí tak zjistit, zda jsou kamzíci jediní, kteří okusují nejvzácnější a kriticky ohrožené rostliny. Pokud se to prokáže, budou se snažit nepůvodní zvířata z místa vytlačit. Sdružení Jesenický kamzík věří v opak.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kamzíci

Kamzíci | Foto: Andrzej Makarczuk

Fotopasti nejsou žádnou novinkou. Ochranáři přírody si ale první čtyři kousky na monitoring kamzíků mohli dovolit až letos. Fotopast má několik čidel a reaguje na pohyb, pak spouští fotoaparát. Může pořídit záznam i automaticky v zadaných periodách.

Kde zařízení jsou, to Jindřich Chlapek ze Správy chráněné krajinné oblasti Jeseníky tají: „Obava z toho, že by se fotopasti ztratily, je poměrně velká, proto bych lokalitu nerad specifikoval,“ říká.

Snímky stahují ochranáři asi po týdnech a fotopasti postupně přemisťují. Pohyb zvířat sledují v nejexponovanějších a skalních terénech.

Přehrát

00:00 / 00:00

O fotopastích na kamzíky informovala reportérka Andrea Švubová

„Smyslem je ověřit frekvenci přítomnosti kamzíka v kritických lokalitách. Zda se jedná skutečně pouze o kamzíka a nedostává se na některá místa například i jelení zvěř, eventuálně srnčí. Mohli bychom tak jednoznačně definovat vliv kamzíka na kriticky ohrožené druhy rostlin,“ vysvětluje Chlapek.

S instalací fotopastí souhlasilo i občanské sdružení, které bojuje za záchranu kamzíka horského v Jeseníkách. V současné době žije v pohoří asi 260 kusů zvířat. Členové organizace jsou ale přesvědčeni, že nejsou jediným škůdcem.

„Jde nám o tom, aby se všechno nesvádělo jen na kamzíky. Jde nám o to zdokumentovat, kolik kamzičí zvěře se v této lokalitě pohybuje,“ říká jeden z členů sdružení Jaromír Latner. Podle něj není nutné kamzíky jakkoli zastrašovat a vypuzovat.

Vyhodnocení záznamu z fotopastí nebude snadné. A zabere ochranářům přírody hodně času. Pokud se ale prokáže jejich domněnka, chtěli by kamzíka z nejcennějších partií vytlačit.

Fotopasti mají zachytit kamzičí říji

„Nabízí se rušení zvukovým efektem, v kritickém období i střelbou. Uvažovali jsme nad variantou pachových ohradníků, které se dnes používají třeba podél cest. Zvířata to znejistí, jsou potom citlivější vůči rušení, necítí se tam komfortně a nebudou se tam třeba tolik zdržovat. Variantou je i odstřel,“ tvrdí Jindřich Chlapek.

Nejefektivnější by bylo oplocení, myslí si Jaromír Latner. Jenže je to zároveň řešení nereálné. Celou lokalitu by to znehodnotilo.

„My jsme přesvědčeni o tom, že úplné vyloučení kamzíky z Velké kotliny je zbytečné. Škody, které způsobí, jako ostatně každé zvíře, budou natolik únosné, že nebudou vadit,“ soudí Latner.

Fotopasti instalovali ochranáři záměrně teď před kamzičí říjí, aby zachytili celý její průběh, zvířata jsou totiž nejaktivnější. Na zimu se výzkum přeruší. Má ale pokračovat i v dalších sezonách.

Andrea Švubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme